Ndryshimi mes inspektimeve të "Wolfgang Amadeus Mozart"

Rregullova gabimet
(Rregullova gabimet)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
'''Wolfgang Amadeus Mozart''' ({{Shqiptimi|Volfgang Amadeus Moxart}}, Janar 27, 1756 - 5 dhjetor 1791), pagdigoëzuar si '''Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart''', ishte një [[kompozitor]] i shquar dhe me ndikim gjatë epokës moderne.
 
Moxart tregoi aftësi të jashtezakonshme nga fëmijëria e tij e hershme. Ai kompozoi nga mosha pesëkatër vjeçare dhe performoi para familjes mbretërore Evropiane. Në moshën 17 vjeçare, ai ishte angazhuar si një muzikant i gjykatës në [[Salzburg]], por u rrit i shqetësuar dhe udhëtoi në kërkim të një pozitë më të mirë, gjithmonë kompozonte me bollëk. Ndërsa duke vizituar Vjenën në 1781, ai u shkarkua nga posti i tij ne Salzburg. Ai zgjodhi për të qëndruar në kryeqytet, ku ka arritur famë, por pak siguri financiare. Gjatë viteve të tij të fundit në [[Vjenë]], ai i kompozoi shumë nga simfonitë e tij më të njohura, koncerte dhe opera, dhe pjesë të Requiem, e cila ishte në masë të madhe e papërfunduar në kohën e vdekjes së tij. Rrethanat e vdekjes së tij të hershme kanë qenë shumë më të mitologjizuara. Ai e la pas gruan dhe dy bijtë e Constanze.
 
Ai kompozoi mbi 600 vepra , shumica u pranuan si kulme simfonike , koncertante , operës dhe muzikës korale . Ai është ndër më të popullarizuarit të kompozitorëve klasikë, dhe ndikimi i tij mbi të mëvonshëm muzikë artit perëndimor është i thellë ; Beethoven i kompozoi veprat e tij të hershme në hijen e Mozart , dhe Joseph Haydn shkroi se " Pasardhësit nuk do të shihnin një talent të tillë përsëri në 100 vjet "
 
Nder 19 operat me te njohura i dallojmi:”Rrembimi nga Saraji”,”Dasma e Figaros”,”Don Zhuani”,”Keshtu bëjnë të gjitha”.
 
 
==Filmografi==
3

edits