Dallime mes rishikimeve të "Mirazhi"

28 bytes added ,  1 vit më parë
joref
v (Undid edits by 92.60.16.162 (talk) to last version by 143.233.249.12)
(joref)
Etiketa: përpunim burimi 2017
{{joref|data=nëntor 2020}}
Nganjëherë gjatë verës, nën [[dielli]]n përvëlues, të duket sikur shikon larg në rrugë njolla në ujë që pasqyrojnë qiellin. Këto pamje të pavërteta, që i detyrohen nxehtësisë, përbëjnë atë që quhet '''mirazh.''' Uji në rrugë në fakt nuk ekziston. Uji i liqenit pasqyron rrezet e dritës dhe jep shëmbëllimin e përmbysur të [[Bimë|bimëve]] që rriten në brigjet e tij. Edhe një shtresë ajri mund të pasqyrojë rrezet e dritës dhe të japë shëmbëllimin e përmbysur të një pamjeje të largët.
[[Skeda:Farallon Islands at inferior mirage no mirage and superior mirage.jpg|parapamje|252x252px]]