Dallime mes rishikimeve të "Ferid pashë Vlora"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
 
== Biografia ==
Lindi në Janinë, i biri i Mustafa pashë Vlorës dhe Naile hanëm Janinës. I ati nga një [[Vlorajt|oxhak i hershëm bejler]] ishte caktuar me punë administrative në Janinë, e ëma vinte nga degëzimi ''Janina'' i një [[Asllan Pashallinjtë|familjeje po të moçme bejlere]] që kishin qeverisur Janinën.<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen|Kujtime 1885-1925]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|publisher=IDK|year=2003|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=609|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref> Kreu ruzhdijen[[Ryzhdie|ryzhdijen]] dhe më pas gjimnazin "[[Zosimea]]" në Janinë, ku nxuri greqisht. Privatisht i është dhënë arabisht, frëngjisht dhe italisht. Ferid Pashë Vlora ishte ministër i punëve të brendshme në [[Perandoria Osmane|Perandorin Osmane]] në vitin [[1909]].<ref name="Rrecaj">Kajtaz Rrecaj : <tt>Ali Asllani, VEPRA 2, POEZI (II) JETA DHE VEPRA</tt>, fq.137. Redaksia e botimeve <tt>RILINDJA</tt>, Prishtinë 1984.</ref>
 
== Nëpunësia në administratën perandorake ==
Më 1867 u bë sekretari i babait të vet, kur ai ishte [[Mytesarifi|Mytesarif]] në Rethymna të [[Kreta|Kretës]]. Gjendet në Heraklion, [[Mostari|Mostar]], [[Sarajevë]], [[Stamboll]] dhe [[Halepi|Halep]] në shërbimin civil dhe me zyra në drejtësi, mori pjesë në komisione të ndryshme. Më 1874 lëviz në Stamboll me rritjen në detyrë të të atit, me shpejtësi rritet karriera e tij administrative si pjesëtarë në një nënkomitet (Şura-yı Devlet) dhe më 1884 anëtar i Departamentit të Reformave.
 
Më 1898 me gradën e vezirit emërohet vali në [[Konia|Konja]], duke bërë shërbime të mëdha në atë vend me ndërtesa, lulishte, ura e rrugë, magazina dhe baraka ushtarake, shkolla, spitale dhe ujësjellësin. Rikonstruktoi monumentet [[Selxhukët|Selxhuke]]. Luftoi kaçakët, nxiti industrinë e tapeteve dhe ndërtoi molin dhe portin e [[Antalia|Antaljës]]. Gjatë kësaj kohe, e shoqja e sëmurë Refete hanëm Libohova, e bën të pavolitshëm qëndrimin në klimën e vështirë Konjës. Atëkohë Konjën e viziton ambasadori gjerman marshalli Von Bibershtajn, i cili kishte fituar besimin e Sulltan [[Abdyl Hamiti II|Abdyl-Hamitit II]]. Lëviz drejt Stambollit në krye të një komisioni, dhe më pas emërohet kryeministër më 15 janar 1903.
 
== Referimet ==
45

edits