Ndryshimi mes inspektimeve të "Kiço Xhavella"

33 bytes removed ,  2 muaj më parë
 
Në atë kohë, Kiço Xhavella u bashkua me [[Marko Boçari]]n dhe luftoi së bashku me të.
 
Në vitin [[1835]], [[Mbreti Othon]] e caktoi atë si adjutant të tij, duke e bërë nën gjeneral dhe mbikqyrës të përgjithshëm të ushtrisë. Pas vdekjes së ministrit të Mbrojtjes së [[Greqi]]së, Karaskaqit (një tjetër shqiptar i shquar), në vitin 1844, Kiço Xhavella shërbeu si prokuror dhe kryegjeneral, ndërsa në vitet [[1847]]-[[1848]], ai mori postin e kryeministrit të Greqisë.
Kiço Xhavella vdiq, në Mesolongj, në vitin 1855.