Ndryshimi mes inspektimeve të "Përdoruesi:Miranda038/Pandemia COVID-19 në Slloveni"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
 
{{short description|Ongoing COVID-19 viral pandemic in Slovenia}}
{{Use dmy dates|date=May 2020}}
{{EngvarB|date=May 2020}}
{{Infobox pandemic
| name = COVID-19 pandemic in Slovenia
| map1 = {{Switcher
|[[File:COVID-19 Slovenia cases per capita.svg|325px]]
| Cumulative confirmed cases (per 100k) | default=1
|[[File:COVID-19 Slovenia cases per capita (last 14 days).svg|325px]]
| New cases within 14 days (per 100k)
|[[File:COVID19 in Slovenia. Map of cumulative deaths by municipality per 10.000 inhabitants.svg|325px]]
| Cumulative number of deaths (per 100k)
|[[File:COVID-19 Slovenia - Deaths per infected.svg|325px]]
| Deaths per infections with COVID-19
}}
| legend1 =
| disease = [[Coronavirus disease 2019|COVID-19]]
| virus_strain = [[Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2|SARS-CoV-2]]
| location = [[Slovenia]]
| first_case = [[Ljubljana]]<br />
| arrival_date = 4 March 2020<br />({{Age in years, months, weeks and days|month1=03|day1=4|year1=2020|month2=|day2=|year2=}})
| origin = [[Wuhan]], [[Hubei]], [[China]]
| confirmed_cases = 75,814
| deaths = 1435
| recovery_cases =
| suspected_cases =
| active_cases = 20,240
| website = [https://www.gov.si/teme/koronavirus/ Government site]<br />[https://www.nijz.si/sl/pojav-novega-koronavirusa-2019-ncov National Institute of Public Health]
| First Case detected: =
}}
{{COVID-19 pandemic data/Slovenia medical cases chart}}{{anchor|COVID chart}}
 
'''Pandemia COVID-19 në Slloveni''' është pjesë e [[Pandemia e COVID-19|pandemisë]] së [[COVID-19|sëmundjes koronavirus 2019]] ({{Nowrap|COVID-19}}) e shkaktuar nga [[SARS-CoV-2|sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes koronavirus 2]] ({{Nowrap|SARS-CoV-2}}). Virusi u përhap në [[Sllovenia|Slloveni]] më 4 Mars 2020, kur u konfirmua rasti i parë. <ref>{{Cite news|url=https://www.nytimes.com/reuters/2020/03/04/world/europe/04reuters-health-coronavirus-slovenia.html|title=Slovenia Confirms First Case of Coronavirus: Health Minister|last=Reuters|first=|date=4 March 2020|work=The New York Times|access-date=6 March 2020|language=Anglisht|issn=0362-4331|via=NYTimes.com}}</ref> Ishte një rast i importuar i transmetuar nga një turist që udhëtonte nga Maroku përmes Italisë, e cili ishte qendra e SARS-CoV-2 në Evropë në atë kohë. <ref name=":0">{{Cite news|url=https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-slovenia-idUSKBN20R33X|title=Slovenia confirms first case of coronavirus: health minister|date=4 March 2020|work=Reuters|access-date=6 March 2020|via=www.reuters.com}}</ref> Ditët e para të pandemisë ishin sfiduese për Slloveninë për shkak të dorëheqjes së Kryeministrit Marjan Šarec në fund të janarit dhe formimit të qeverisë së re që po zhvillohej aktualisht në atë kohë. Rasti i parë në Slloveni u konfirmua një ditë pasi [[Janez Jansha|Janez Janša]] u zgjodh Kryeministër. Gjatë periudhës së tranzicionit, shpërthimi u përshkallëzua. Një takim i përbashkët midis qeverive në ikje dhe atyre në hyrje u mbajt në 10 Mars 2020. Qeveria e përkohshme në largim e Marjan Šarec ishte përgjegjëse për menaxhimin e krizës deri në 14 Mars 2020.  Më 15 maj 2020, Sllovenia u bë kombi i parë evropian që deklaroi fundin e epidemisë COVID-19 brenda territorit të saj. <ref>{{Cito web|url=https://www.aljazeera.com/news/2020/05/slovenia-european-nation-declare-epidemic-home-200515084142959.html|title=Slovenia first European nation to declare end of epidemic at home|accessdate=15 May 2020}}</ref>