Ndryshimi mes inspektimeve të "Wolfgang Amadeus Mozart"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Shtova mirmbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
v
[[File:Retrato de Mozart, por Johann Nepomuk della Croce (detalle).jpg|thumb|325x325px|Portret i Mozarti]]
[[File:Wolfgang Amadeus Mozart Signature.svg|thumb|270px]]
'''Wolfgang Amadeus Mozart''' ({{Shqiptimi|Volfgang Amadeus Moxart}}, Janar 27, 1756 - 5 dhjetor 1791), pagdigoëzuarpagëzuar si '''Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart''', ishte një [[kompozitor]] i shquar dhe me ndikim gjatë epokës moderne.
 
Moxart tregoi aftësi të jashtezakonshme nga fëmijëria e tij e hershme. Ai kompozoi nga mosha katër vjeçare dhe performoi para familjes mbretërore Evropiane. Në moshën 17 vjeçare, ai ishte angazhuar si një muzikant i gjykatës në [[Salzburg]], por u rrit i shqetësuar dhe shkojna me ni kllak kllak veq per ju kllak kllak kërkim të një pozitë më të mirë, gjithmonë kompozonte me bollëk. Ndërsa duke vizituar Vjenën në 1781, ai u shkarkua nga posti i tij ne Salzburg. Ai zgjodhi për të qëndruar në kryeqytet, ku ka arritur famë, por pak siguri financiare. Gjatë viteve të tij të fundit në [[Vjenë]], ai i kompozoi shumë nga simfonitë e tij më të njohura, koncerte dhe opera, dhe pjesë të Requiem, e cila ishte në masë të madhe e papërfunduar në kohën e vdekjes së tij. Rrethanat e vdekjes së tij të hershme kanë qenë shumë më të mitologjizuara. Ai e la pas gruan dhe dy bijtë e Constanze.
 
==Filmografi==
[[Amadeus (film)]]
 
== Jeta e hershme ==
 
Nga fundi i udhëtimit të fundit italian , Mozart shkroi veprat e tij të para që luhet ende të kryhet gjerësisht sot .
 
 
[[Amadeus (film)]]
 
== 1773-1777 : Punësimi i në gjykatën e Salzburgut ==
Ai kishte përjetuar kënaqësi të madhe në suksesin publike të disa prej veprave të tij , sidomos Flauti magjik ( e cila ishte kryer disa herë në periudhën e shkurtër midis premierën e saj dhe vdekjen e Moxartit ) dhe pak masonike kantata K. 623 , premierë më 15 nëntor 1791 .
 
== Sëmundja e fundit dhe vdekja ==
[[File:Wolfgang-amadeus-mozart 1.jpg|thumb|252x252px|Mozarti ne vitin 1819]]
Mozart u sëmurë në Pragë ne 6 shtator 1791 premierën e operës së tij La clemenza di Tito , e shkruar në të njëjtin vit në komision për festimet kurorëzimin e perandorit . Ai vazhdoi funksionet e tij profesionale për disa kohë , dhe realizuar premierën e Magic Flute më 30 shtator . Shëndeti i tij u përkeqësua më 20 nëntor , në të cilën pikë ai qëndron në shtrat , duke vuajtur nga ënjtje , dhimbje, dhe të vjella .
 
Mozart u shtrua për sëmundjen e tij të fundit nga gruaja e tij dhe motra e saj më e re, dhe u ndoq nga mjeku i familjes , Thomas Franz Closset . Ai ishte i zënë mendërisht me detyrën për të përfunduar Requiem tij , por dëshmi thone se ai në fakt diktuar pasazhe të studentit të tij Franz Xaver Süssmayr ishte minimal .
 
Mozart vdiq në shtëpinë e tij më 5 dhjetor 1791 ( të moshës 35 ) at 1:00 am . Grove New përshkruan varrimin e tij :
Shkaku i vdekjes së Moxartit nuk mund të dihet me siguri . Procesverbali e ka atë si " hitziges Frieselfieber " ( " ethe të rënda " , duke iu referuar një skuqje të lëkurës që duket si fara meli ) , një përshkrim që nuk mjaftojë për të identifikuar shkakun si ajo do të diagnostikuar në mjekësinë moderne . Hulumtuesit kanë thene të paktën 118 shkaqe te vdekjes , duke përfshirë trikinoz , gripin , helmim merkuri , dhe një sëmundje të rrallë të veshkave . Një nga më gjerësisht i pranuar hipoteza është se Mozart vdiq nga ethet reumatike akute .
 
Funerali modest Mozartit nuk e pasqyrojnë gjendjen e tij me publikun si një kompozitor : shërbimet përkujtimore dhe koncerte në Vjenë dhe Pragë ishin me pjesemarrjen . Në të vërtetë , në periudhën menjëherë pas vdekjes së tij , reputacioni i tij u rrit ndjeshëm : Salomoni përshkruan një " valë të paparë të entuziazmit " për punën e tij ; biografitë janë shkruar (për herë të parë nga Schlichtegroll, Niemetschek, dhe Nissen); dhe botuesit për të prodhuar edicionet e plotë të veprave të tij.{{reflist}}
 
==Referime==
{{reflist}}
 
== Lidhje të jashtme ==
[[Kategoria:Gjermanë]]
[[Kategoria:Biografi gjermanësh]]
[[Kategoria:Kompozitor]]