Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

93 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(fix error)
[[Skeda:Palermo-Martorana-bjs.jpg|thumb|left|[[Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve]] në Martoranën, [[Kisha Bizantine Arbëreshe|kisha shqiptare]] e Palermos]]
[[Skeda:Lapide marmorea S Nicolò dei Greci.jpg|thumb|left|Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve, pllakë mermeri në kujtim të [[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skënderbeut]]]]
=== Kultura shqiptarearbëreshePalermoPalermë ===
Deri në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]], para një bombë e shkatërroi, Palerma ka pasur ''[[[[Seminari Arbëresh i Palermos|Seminarin Italo-Shqiptar]]'' i arbëreshëve të Sicilisë, themeluar nga i madhi [[Gjergji Guxeta|At Gjergji Guxeta]], një shkollë prestigjioze ku studiuan intelektualët më të shquar [[arbëreshët|arbëreshë]] (për shembull [[Nikolla Keta]], [[Dhimitër Kamarda]], [[Zef Skiroi]], etj.).
 
Shqiptarët në Palermo kanë edhe sot kishën e tyre, ''[[Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve]] në Martoranën'', ku është mesha në [[Gjuha greke|gjuhën greke]] dhe [[Gjuha shqipe|shqipe]] në ritin [[Kisha Bizantine Arbëreshe|bizantin-ortodoks]]. [[Eparkia e Horës së Arbëreshëvet]] ka në Palermo një kongregacion fetar i grave arbëreshe/shqiptare të ritit bizantin: ''Kongregacioni i Motrave Basilian e Shën Makrinës'', pranishëm edhe në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe [[Kosova|Kosovë]].
Në 31 dhjetor 2010 në Palermo jetonin 20.252 banorë të huaj, e barabartë kjo me 2.064 për qind të popullsisë së qytetit. Bashkësitë më të mëdha janë:
 
* [[Skeda:Flag of Albania.svg|25px|Shqipëria]] shqiptarë: 6.487 (arbëreshë: 15.000)
 
== Shih edhe këtë ==
* [[Xhamia e Palermos]]
* [[Arbëreshët]]
* [[Kisha e Shën Kollit të Arbëreshëve]]
* [[XhamiaSeminari eArbëresh i Palermos]]
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user