Ndryshimi mes inspektimeve të "Din Martin"

9 bytes added ,  2 muaj më parë
(përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (2), Dhjetor → dhjetor (2) duke përdorur AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Biografia ==
 
Dean Martin ishte i lindur me emrin Dino Paul Crocetti dhe ishte me origjinë Arbaresh italiane. Ishte aktor filmi dhe këngëtar i madh. Në fillim aktronte role komike me partnerin e tij të njohur Xheri Luis por më vonë luajti edhe role të shumta serizore si në filmat ''Luanët rinj'', ''[[Rio Bravo (film)|Rio Bravo]]'', Seriali ''Mat Helm'' etj. Ai ishte ndër këngëtarët më të njohur amerikanë të viteve 50-ta dhe 60-ta. Këngët e tij, si edhe ato të mikut dhe shokut të tij Frank Sinatra ishin bërë hite të mëdha muzikore dhe dëgjoheshin anembanë Amerikës. Ai këndonte anglisht dhe ishin të njohura sidomos këngët e tij italiane ''Mambo italiano'' dhe ''Volare''.
 
Në rininë e tij edhe ky merrej me boks por pasiqë e kishte thyer hundën e kishte ndërprerë at aktivitet sportiv. Në vitin [[1941]] martohet me Elizabet En Mekdonald me të cilën jetoi disa vite me të cilën i pati katër fëmijë.
Anonymous user