Dallime mes rishikimeve të "Ali Asllani"

24 bytes added ,  6 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
== Biografia ==
I biri i myftiut[[myftiu]]t dhe myderrizit[[myderizi]]t Asllan efendi Sylejmani ndhe Hyries së Isuf Meminajt, nga fshati [[Trevllazër]]. Ngeli jetim në moshë të re, kur ishte ende 6 vjeç.<ref>Llojdia G., ''Reportazh nga fshati Vajze - atje u rrit poeti Ali Asllani'', artuniversi.blogspot.al, 27 gusht 2012.</ref> Me ndihmën e të afërmve dhe miqve të të atit, mundi të ndiqte ruzhdijen e Vlorës. Gjithashtu ndiqte shkollën greke që të mund të nxënte alfabetin grek. Më 1898 nisi të studiojë në idadinë e Janinës. Gjatë kësaj periudhe nisi të thurte poezi në turqisht dhe persisht.
 
Shkoi të studionte mjekësi në Stamboll, por pas një viti e la. Me ndihmën e Ismail Qemal Vlorës dhe [[Mollà|Mulla]] Xhaferr Drashovicës mundi të kalonte ekzaminim hyrës në Institutin e Lartë administrativ "[[Mekteb-i-Mejtepi Mylkie|Mülkiye]]" në [[Stambolli|Stamboll]], ku u diplomua më 1906.
 
Pas shkollës kreu stazhin në Janinë. Në vitin [[1908]] zevëndësoi për tre muaj nënprefektin e [[Delvina|Delvinës]] dhe u kthye përsëri në Janinë. Ai ishte një nga anëtarët e shquar të Klubit "[[Bashkimi (klub)|Bashkimi]]". Për mbështetjen që i dha [[Ismail Qemali]]t filloi të persekutohej nga organet qeveritare turke, madje u dha urdhër të internohej në [[Halepi|Halep]] të [[Siria|Sirisë]]. Mundi t'i shpëtojë internimit, kaloi në [[Korfuzi|Korfuz]] dhe prej andej në [[Vlora|Vlorë]]. Mori pjesë në [[Kuvendi i Dibrës|Kuvendin e Dibrës]], si përfaqësues i Klubit "Bashkimi" të Janinës.
 
Në vitin [[1910]] u kthye në Stamboll, pas rënies së kabinetit që e internoi. U emërua sërish nënprefekt me ndërhyrjen e [[Shahin bej Kolonja|Shahin bej Kolonjës]], por me kusht që të punonte në viset shqiptare. Deri në [[1912]] punoi si nënprefekt në [[Akseqi]], [[Ellgen]] dhe [[Boskër]] të [[Vilajeti i Kolonjës|Vilajetit të Konjës]] në [[Anadoll]].
95

edits