Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

153 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 2166108 i bërë nga Nesdnaschom (diskutimet) Per faqen ne gjihen shqipe kane rendesi keto dy vende arbereshe; xhamia - qe s'ka lidhje fare me shqiptaret - shkruhet tek nje postime brenda faqes. Faleminderit)
Etiketa: Undo
'''Palermo''', ose ''Palerma'', është kryeqytet me një milion banorë i krahinës italiane të [[Sicilia|Sicilisë]], i pesti në [[Italia|Itali]] për nga numri i popullsisë, pas [[Roma|Romës]], [[Milano]]s, [[Napoli]]t dhe [[Torino]]s, e tridhjetë e parë në nivel evropian, si dhe qendra kryesore urbane të Sicilisë dhe ishullor. Kryeqendër e Krahinën së Palermos dhe e rajonit Siçilia, është selia e Kuvendit rajonal, Universiteti dhe kryepeshkopata kryesore rajonale.
 
Ishte kryeqyteti, ([[1160]]-[[1816]],) të Mbretërisë e SicilisëSiçilisë, dhe e dyta-qyteti më i madh i Mbretërisë së Dy Sicilive deri 1861, është qendra kryesore akademike e kulturës, turizmit dhe shkencës në vend dhe një qendër e rëndësishme botimesh, e telekomunikacionit.
 
Palermo u themelua nga fenikasit, më shumë se një mijë vjet më parë, dhe është një qytet shumë i vjetër dhe me shumë histori.
 
Në krahinën e Palermës gjenden nga më shumë se pesëqind vjet rreth 33.000 [[arbëreshëtArbëreshët|arbëreshë]]: më afër kryeqytetit është [[Hora e Arbëreshëvet]], qytetiqytezi më i madh dhe i populluar shqiptar në Itali,; larg 5 kilometra nga kjo ndodhet [[Sëndastina]], kolonia e Horësre dhe Arbëreshëvet,e vogël; dhe pastaj më shumë në brendësi [[Kundisa]], katundi i vjetër arbëresh. Dy vende e tjera ([[NikollaMunxifsi]] Keta|Nikollësdhe Keta[[Pallaci]].) humbën krahinëngjuhën edhe Palermësidentitetin, dypor venderuajnë eritin tjerafetar ishinbizantin, shqiptarelementë që ende sot i kujtonë se janë arbëreshë. Palermo është edhe vendi ku është arratisur shkrimtari i njohur shqiptar [[Petro Marko]].
 
== Kultura ==
85

edits