Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

650 bytes added ,  10 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Tek [[Universiteti i Palermos]] është ''Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe'', një nga ata më të vjetër në Itali themeluar nga i madhi arbëresh [[Gaetano Petrotta]]. Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, themeluar nga arbëreshët e Siçilisë, ekzistoj në Palermë ''Komiteti Italo-Shqiptar'', pas ''Lidhja Italo-Shqiptare'', për pavarësinë e [[Shqipëria|Shqipërisë]], lidhjë rëndësishme për pavarësinë e ardhshme.
[[Skeda:Panoramica Cattedrale di Palermo.jpg|thumb|Katedralja e PalermosPalermës]]
== Shoqëri ==
 
=== Demografia ===
[[File:Palermo1300-1861.jpg|parapamje|majtas|]]
==== Pakicat etnike dhe të huaja ====
Në 31 dhjetor 2010 në Palermo jetonin 20.252 banorë të huaj, e barabartë kjo me 2.064 për qind të popullsisë së qytetit. Bashkësitë më të mëdha janë:
Në fund të vitit 2019 në Palermë jetonin 25.075 banorë të huaj. Duke marrë parasysh numrin e përgjithshëm të banorëve, numri i emigrantëve është mjaft i ulët, duke arritur në 3.8%. Grupet më përfaqësuese vijnë nga nënkontinenti Indian, të udhëhequr nga Bengalët dhe Sinhalezët.
Midis tyre ekziston edhe një pakicë e vogël shqiptare, si nga Shqipëria ashtu edhe nga vendëbanimet arbëreshe të krahinës, mjaft e integruar në qytet.
 
* [[Skeda:Flag of Albania.svg|25px|Shqipëria]] shqiptarë: 6.487 (arbëreshë: 15.000)
 
=== Gjuhët dhe dialektet ===
Gjuhët që fliten më shumë në Palermo janë italishtja dhe siçilianishtja, në variantin e saj lokal. Megjithëse, një pjesë e qytetit për shekuj me radhë, është një komunitet i fortë arbëreshe që flet në arbërisht në shtëpitë e tyre.
 
== Shih edhe këtë ==
[[Kategoria:Qytete në Itali]]
[[Kategoria:Itali]]
 
 
{{IT-gjeo-cung}}
85

edits