Dallime mes rishikimeve të "Palermo"

9 bytes added ,  10 muaj më parë
[[Skeda:Lapide marmorea S Nicolò dei Greci.jpg|parapamje|majtas|Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve, pllakë mermeri në kujtim të [[Gjergj Kastrioti (Skënderbeu)|Skënderbeut]]]]
=== Kultura arbëreshe në Palermë ===
Deri në [[Lufta e Dytë Botërore|Luftën e Dytë Botërore]], para një bombë e shkatërroi, Palerma ka pasur ''"[[Seminari Arbëresh i Palermos|Seminarin Italo-ShqiptarArbëresh]]''", themeluar nga i madhi Bekuar At [[Gjergji Guxeta|At Gjergji Guxeta]], një shkollë prestigjioze ku studiuan intelektualët më të shquar [[arbëreshët|arbëreshë]] (për shembull Papa [[Nikolla Keta]], [[Gavril Dara i riuRiu]], Papa [[Dhimitër Kamarda]], [[Zef Skiroi]], etj.).
 
Arbëreshët në Palermë kanë edhe sot kishën e tyre, ''"[[Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve]] në Martoranën''", ku është mesha në gjuhën [[Gjuha greke|greke e vjetër]] (si tradit e çdo kishë lindore, katolike dhe ortodokse) dhe në [[Arbërishtja (Itali)|arbërisht]] tek liturgjiat dhe shërbesat bizantine. [[Eparkia e Horës së Arbëreshëvet]], pjesë e [[Kisha Bizantine Arbëreshe|Kishës Bizantine Arbëreshe]], ka në Palermo një kongregacion fetar i grave arbëreshe/shqiptare të ritit bizantin: ''Kongregacioni i Motrave Basilian e Shën Makrinës'', pranishëm edhe në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe [[Kosova|Kosovë]].
 
Tek Universiteti i Palermës është "Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe", një nga ata më të vjetër në Itali themeluar nga i madhi arbëresh [[Gaetano Petrotta]]. Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, themeluar nga arbëreshët e Siçilisë, ekzistoj në Palermë "Komiteti Italo-Shqiptar", pas "Lidhja Italo-Shqiptare", për pavarësinë e [[Shqipëria|Shqipërisë]], lidhjë rëndësishme për pavarësinë e ardhshme.
[[Skeda:Panoramica Cattedrale di Palermo.jpg|thumb|Katedralja e Palermës]]
 
== Shoqëri ==
=== Demografia ===
85

edits