Dallime mes rishikimeve të "Goja"

13 bytes added ,  1 vit më parë
Shtova permbajtje
[Redaktim i kontrolluar][pending revision]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 92.53.49.184) dhe riktheu rishikimin 1923022 nga Cyrus noto3at bulaga)
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra e gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqimi]]n dhe [[uji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folur.Ne zgavrën e gojës se kafsheve gjenden dhëmbët,gjuha,gjuhëza,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nënveshore, nëngjuhore dhe nënnofullore.
 
== Struktura e gojës ==
Organ sekondar, mirëpo i rëndësishëm për depërtimin dhe daljen e ajrit nga organizmi me ç'rast merr pjesë në krijimin e zërit.
Anonymous user