Dallime mes rishikimeve të "Muzika"

191 bytes removed ,  6 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(asgje)
'''Muzika''' është [[arti]] i shprehjes së ndjenjave dhe mendimeve me anë të tingujve. Elementet kryesore të muzikës janë toni (ku përfshihet: melodia dhe harmonia), ritmi (bashkë me konceptet e afërta që janë tempo, metri dhe artikulimi), dinamika, si dhe kualiteti zënor.
 
== Shiko edhe... ==
Muzika ka lindur shekuj me pare dhe ende eshte ne zhvillim. Ajo mund te paraqitet ne forma te ndryshme, pershembull: me ane te kendimit, me ane te veglave muzikore etj.Po amen se kuptoj
 
== Shiko edhe... ==
* [[Zhanri#Muzikë|Lista e zhanreve muzikore]]
** [[Lista e nënzhanreve së muzikës rock]]