Dallime mes rishikimeve të "Nilo Borxhia"

40 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
 
{{Leter profesioni| Teolog, Bibliofil, Dijetar, Filologu, Shkrimtar, Atdhetar}}
{{Leter Tabela Fund}}
[[Skeda:MurgjitCopertina bazilianëNilo të Italisë në ShqipëriBorgia, shënimeI mbimonaci misionetBasiliani në Himarë, shek. XVId'italia in XVIIIAlbania.jpg|thumb|200px|Nilo Borgia, Murgjit bazilianë të Italisë në Shqipëri,. shënimeShënime mbi misionet në Himarë, shek. XVI – XVIII]]
'''Nilo Borxhia''', ose ''' At Nili Borshia''' ([[Gjuha italiane|italisht]]: '''Padre Nilo Borgia''', [[Hora e Arbëreshëvet]] [[1 mars]] [[1870]] - [[Grotaferratë]] [[3 mars]] [[1942]]), dijetar [[Arbëreshët|arbëresh]] dhe murg basilian i [[Kisha Bizantine Arbëreshe|ritit bizantin]], ishte një bibliofil, filologu, shkrimtar dhe teolog [[Shqiptarët|shqiptar]] në diasporë, i cili u largua shumë shkrime për kulturën shqiptare-bizantine në Itali. Misionar në [[Shqiperi]], veçanërisht në jug, në qytetin e [[Himara|Himarës]], themeluar asamblenë e murgjit arbëreshë i ritit lindor në Atdhe. Në vitin [[1921]] ai themeloi Institutin fetar e "bijat e Shën Makrinës", duke pasur si qëllim të saj shkollimin dhe arsimimin e vajzave të reja të kolonive shqiptare në Itali.
 
99

edits