Dallime mes rishikimeve të "Red Hot Chili Peppers"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt duke përdorur AWB)
No edit summary
 
'''Red Hot Chili Peppers''' ([[Lista e shkurtesave|shkurtesa]]: ''RHCP'') janë një grup amerikan i njohur i muzikës rok, i cili u formua në [[Los Anxhelos]], [[Kaliforni]] në vitin [[1983]], nga [[Anthony Kiedis]] (vokal), [[Michael Balzary|Michael „Flea“ Balzary]] (bas), [[Hillel Slovak]] (kitarë) dhe [[Jack Irons]] (daulle). Përgjatë karrierës, grupi ka shkrirë me sukses në muzikën e tyre, elemente të ndryshme të rrymave [[punk]], [[funk]], [[alternativ]], [[rock]] dhe [[heavy metal]]. Deri më tani, ata kanë shitur më shumë se 60 milionë albume në të gjithë botën, ndërkohë mbajnë dhe numrin më të madh të singëllave, që kanë qëndruar në vendin e parë në “[[Billboard Modern Rock Chart]]” me 11 të tillë.
 
== Studio albume ==
* The Red Hot Chili Peppers (1984)
* Freaky Styley (1985)
* The Uplift Mofo Party Plan (1987)
* Mother's Milk (1989)
* Blood Sugar Sex Magik (1991)
* One Hot Minute (1995)
* Californication (1999)
* By the Way (2002)
* Stadium Arcadium (2006)
* I'm with You (2011)
* The Getaway (2016)
 
[[Kategoria:Grupe muzike nga Kalifornia]]