Dallime mes rishikimeve të "Teurati"

22 bytes removed ,  10 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Elbeniyeh zhvendosi faqen Torah te Teurati nëpërmjet përcjellimit: shqip)
v
 
[[Skeda:Torah and jad.jpg|parapamje|250px|TorahTeurati e hapur për përdorim liturgjik në [[Sinagoga|sinagogë]].]]
'''Torah''' ose '''Teurati''' ([[Gjuha hebraike|hebr.]]: '''תורה''' = mësimi, ligji; [[Gjuha arabe|arab.]] '''التوراة''' '''et-TeuraTevra''') ose '''Teurati''' është shkrimi më i rëndësishëm [[Feja|fetar]] i [[Jehudizmi]]t dhe nderohet si fjala e frymëzuar e [[Perëndia|Perëndisë]]. Tora është pjesa e parë dhe më kryesore e [[Tanaku|Biblës hebraike]]. Në të përmbahen [[MitzvaMicva|613 urdhëresa]]. Tora është përmbledhja e pesë Librave të [[Moisiu]]t, të cilët formojnë edhe në [[KrishterimiKrishtërimi|krishterim]] pjesën e parë kryesore të [[Besëlidhja e Vjetër|Besëlidhjes së Vjetër]].
 
Tora është një dorëshkrim i mbledhur rrotull, i cili shkruhet nga një shkrues i Torës nën rregulla të posaçme dhe të rrepta. Në kuptimin e përgjithshëm Tora si emërtim përdoret si përmbledhje e [[Ligji gojor|ligjit gojor]] dhe [[ligji]]t të shkruar [[JehudizmiJahudizmi|jehudik]], duke rrokur gjithë pikëpamjet mësimore fetare autoritative jehudike gjatë historisë, së bashku me [[MishnahMishna]]h, [[Talmudi]]n, [[Midrashi]]n e të tjerë.
 
Pesë librat që përmbledh Tora në [[Hebraishtje|gjuhën hebraike]] shqiptimi dhe përkthimi i tyre vijon si më poshtë:
Këta pesë libra të Torës përshkruajnë krijimin e gjithësisë dhe historinë e saj, dhe në veçanti marrëveshjet e posaçme mes Perëndisë dhe popullit të [[Izraeli]]t.
 
[[Jahudët|Judenjtë]] e kanë nderuar shumë Torën gjatë gjithë historisë së tyre si popull i përzgjedhur i Perëndisë, ashtu siç kanë vepruar [[samarianët]] dhe të krishterët.
 
Tora është pranuar brez pas brezi si fjala e përpiktë e Perëndisë drejtuar Moisiut. Megjithatë për disa teologë liberalë, ajo s´është e saktë historikisht, por si diçka përtej këtyre termave. Ajo është udhëzuesja e parë e marrëdhënies midis Perëndisë dhe njeriut, dhe i gjithë kuptimi dhe qëllimi i kësaj marrëdhënieje, një dokument i gjallë që shpaloset nëpër breza dhe mijëvjeçarë.
 
== Shiko edhe ==
* [[MoisiuMusai]] (Musai)
* [[Çifutët]]
* [[Besëlidhja e Vjetër]]
* [[Kurani]]
* [[Bibla]]
57

edits