Dallime mes rishikimeve të "Syri"

16 bytes added ,  11 muaj më parë
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Denis mema dhe 185.188.216.140) dhe riktheu rishikimin 1975164 nga Stanglavine)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Reverted
 
==== Miopia ====
Është e metë e shpeshtë e syrit që shkaktohet në rastet kur boshti i syrit është më i gjatë sesa te syri normal. Në ketë rast shohim qartazi vetëm objektet që janë afër, kurse ato që i kanë larg nuk i shohin qartë meqë rrezet e dritës priten përpara retinës (e jo në të). Njerëzit e tillë duhet të perdorin syze me thjerrëza shpërndarëse - konkave.Eshte e vertete.
 
==== Hipermetropia ====
Anonymous user