Ndryshimi mes inspektimeve të "Qiproja"

1 byte added ,  2 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
 
'''Republika e Qipros''' ([[Gjuha greke|greqisht]]: ''Κυπριακή Δημοκρατία'', ''Kypriakí Dimokratía''; [[Gjuha turke|turqisht]]: ''Kıbrıs Cumhuriyeti'') apo '''Qipro''' (greqisht: Κύπρος, ''Kýpros''; turqisht: ''Kıbrıs'') është shteti i ndodhur në ishullin me të njëjtin emër në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]], 113 kilometra në jug të [[Turqia|Turqisë]] dhe 120 kilometra në perëndim të bregdetit të [[Siria|Sirisë]]. 37% i territorit të Republikës së Qipros është nën administrimin e Turqisë që nga viti 1974 (shiko [[Qiproja Veriore]]). Vendi ka dy gjuhë zyrtare: [[Gjuha greke|greqishten]] dhe [[Gjuha turke|turqishten]].
 
Qiproja është vend ishullor në skajin verilindor të Detit Mesdhe, më afër Turqisë se Greqisë, i banuar shumë herët dhe i njohur për shfrytëzimin e bakrit, prej nga rrjedh edhe emri i tij. Më parë ka qenë i banuar kryesisht nga [[QipriotëtGrekët grekëqipriotë|greko-qipriotët]] por më vonë edhe nga [[QipriotëtTurqit turkqipriotë|turko-qipriotët]].
 
Në vitin 1974, pas një tentimi të [[Diktatura ushtarake greke 1967–1974|juntës ushtarake greke]] për [[Enosis|ta bashkuar me Greqinë]], [[Pushtimi turk i Qipros|ushtria turke ndërhyri]] për të mos lënë juntat ushtarake greke që ta bëjnë ishullin pjesë të Greqisë, ashtu që ishulli u nda në dy pjesë, njëra pjesë turke dhe tjetra greke. Pjesa greke (Limasol, Larnaka, Famagusta) me 5896 km² (63,7 %). Pjesa turke (Girne, Gyzeljurt, Dipkarpaz) me 3355 km² (36,3 %).
4

edits