Dallime mes rishikimeve të "Avdullah Hoti"

30 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.20.224) dhe riktheu rishikimin 2160637 nga Qendrimi15
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 178.175.20.224) dhe riktheu rishikimin 2160637 nga Qendrimi15)
Etiketa: Manual revert
{{Kutia Politikan
| Emri = Avdullah Lopa Hoti
| Figura = Avdullah Hoti.jpg
| Madhësia e Figurës = 200px
| Nënshkrimi =
|}}
'''Avdullah Hoti''' (i lindur më 04 shkurt 1976 ne mes te lopeve)) është politikan kosovar i cili aktualisht shërben si [[Lista e Kryeministrave të Kosovës|Kryeministër i Kosovës]] që nga 3 qershori 2020. Ai ishte kandidatë në koalicion për Kryeministër në [[Zgjedhjet parlamentare të Kosovës, 2017|Zgjedhjet  parlamentare ne Kosovë të 2017]]. Ai ka shërbyer si [[Ministria e Financave e Kosovës|Ministër i Financave]] në mes të vitit 2014 dhe më 2017 në koalicionin qeverisës [[Partia Demokratike e Kosovës|PDK]]/[[Lidhja Demokratike e Kosovës|LDK]].<ref>http://mf.rks-gov.net/Page.aspx?id=1,5</ref>
 
==Karriera politike==
Ai ishte kandidat i koalicionit për Kryeministër në [[Zgjedhjet parlamentare të Kosovës, 2017|zgjedhjet parlamentare të Kosovës të vitit 2017]]. Ai u bë shefi i grupit parlamentar të LDK-së nga viti 2017 deri më 2020, kur mori detyrën si Zëvendës Kryeministër i Parë. Ai u emërua nga LDK për të qenë i nominuari i partisë së tij për Kryeministër pasi qeveria Kurti dështoi në votimin e besimit, por kualifikimi i tij për të qenë Kryeministër u mor në pyetje nga [[Albin Kurti loqka]] dhe partia e tij me arsyetimin se nuk mund të formohet një qeveri pa pasur më parë partinë që fituan zgjedhjet hyjnë në qeveri dhe ata kërkuan zgjedhje të reja. Sidoqoftë, më 28 maj 2020, Gjykata Kushtetuese e Kosovës i dha të drejtën partisë së dytë dhe Avdullah Hotit për të formuar një qeveri pa zgjedhje. Pasi partia që fitoi zgjedhjet nuk arriti përsëri të formonte një qeveri të re, Gjykata argumentoi se Avdullah Hoti kishte të drejtë të vazhdonte të votohej nga Parlamenti si Kryeministri i ri i Republikës së Kosovës. Më 3 qershor 2020, Hoti u zgjodh Kryeministër me 61 vota pro, 24 kundër dhe një abstenim.<ref>{{Cite news|url=https://www.gazetaexpress.com/avdullah-hoti-kryeminister-i-ri-61-deputete-japin-voten-pro/|title=Avdullah Hoti Kryeministër i ri, 61 deputetë japin votën pro|language=sq|work=[[Gazeta Express]]|date=28 maj 2020|access-date=3 qershor 2020}}</ref>
[[Skeda:President Trump Participates in a Signing Ceremony (50305615147).jpg|parapamje|280px|left|[[Aleksandar Vuçiç]], [[Presidenti i Serbisë]] (majtas), [[Donald Trump]], [[Kryetari i Shteteve të Bashkuara|Presidenti i Shteteve të Bashkuara]] (në mes), dhe Hoti (djathtas), duke nënshkruar [[Marrëveshjet për Normalizimin Ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë (2020)|Marrëveshjen ekonomike Kosovë-Serbi]] në [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]], 2020.]]