Dallime mes rishikimeve të "Kisha e Shna Ndout, Laç"

v
U kthyen ndryshimet e Taschlarabus (diskutimet) në versionin e fundit nga Saklanan gerçekler.
vNo edit summary
Etiketa: Reverted
v (U kthyen ndryshimet e Taschlarabus (diskutimet) në versionin e fundit nga Saklanan gerçekler.)
Etiketa: Rollback
{{Ky Artikull|Shih: [[Kisha e Shna Ndout (kthjellim)]].}}
[[Skeda:Kisha e shen Ndout ne Lac.jpg|parapamje|265px|Njerëz duke u falur në [[Kisha e Shna Ndout|kishën e Shna Ndout]] në [[Laç]].]]
'''Kisha e Shna Ndout''' është një [[manastiri|manastir]] dhe kishë [[Kisha Katolike RomakeKatolicizmi në Shqipëri|katolike]] dedikuar Shën [[Ndou i Padovës|Ndonit të Padovës]],<ref>{{cito uebin|title=misteri i kishës së Laçit|url=http://sq.radiovaticana.va/news/2017/06/13/sh%C3%ABna_ndou_i_padov%C3%ABs_misteri_i_kish%C3%ABs_s%C3%AB_la%C3%A7it/1318466|website=Radio Vaticana|accessdate=21 September 2017}}</ref> në [[Laç]], [[Shqipëri]] e ndërtuar dhe e shuguruar për herë të parë në 1557, dhe më pas [[Revolucioni Kulturor|shkatërruar në 1967]].<ref>{{cito lajm|last1=Marku|first1=Kastriot|title=KISHA E SHNA NDOJIT (SHËN ANTONIT TË PADOVËS) NË LAÇ TË KURBINIT, MONUMENT I ARKITEKTURËS SË SHPRESËS DHE I SFIDËS NDAJ DIKTATURËS|url=http://gazeta55.al/kisha-e-shna-ndojit-shen-antonit-te-padoves-ne-lac-te-kurbinit-monument-i-arkitektures-se-shpreses-dhe-i-sfides-ndaj-diktatures/|accessdate=21 September 2017|agency=Gazeta 55|archive-url=https://web.archive.org/web/20160622212256/http://gazeta55.al/kisha-e-shna-ndojit-shen-antonit-te-padoves-ne-lac-te-kurbinit-monument-i-arkitektures-se-shpreses-dhe-i-sfides-ndaj-diktatures/|archive-date=22 qershor 2016|url-status=dead}}</ref> Ajo është vizituar nga [[MyslimanëtMysliman]]ët edhe [[Bektashijtë]] e Shqipërisë dhe [[Kosovë]]s.
 
== Histori ==