Dallime mes rishikimeve të "Hashim Thaçi"

Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
No edit summary
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
| Kombësia = Shqiptar
| Profesioni = Politikan
| Partia = [[Lidhja Demokratike e Kosovës|LDK]] <small>(Para vitit 1999)</small><ref>https://www.gazetaexpress.com/lajme/vitin-1992-thaci-ne-konference-me-aktivistet-e-ldk-se-141495?archive=1 {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20170831134932/http://www.gazetaexpress.com/lajme/vitin-1992-thaci-ne-konference-me-aktivistet-e-ldk-se-141495/?archive=1 |date=31 gusht 2017 }} Gazeta Express, "Vitin 1992: Thaçi në konferencë me aktivistët e LDK-së" 2015-11-01</ref><br>[[Partia Demokratike e Kosovës|PDK]] <small>(1999–2016)</small><br>I pavarur <small>(2016-aktiv)</small>
| website =
| Nënshkrimi = Hashim Thaçi (nënshkrim).svg
 
Gjatë presidencës së tij Thaçi ishe pro ratfikimit të demarkacionit me [[Mali i Zi|Malin e Zi]].<ref>https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani/2018/01/09/kosove-presidenti-thaci-kerkon-ratifikimin-e-demarkacionit-me-malin-e-zi-884675
</ref> Ratfikim ky i cili nuk ishte pa pasoja për banorët si rezultat Kosova humbi territor sipas ekspertëve<ref>https://www.periskopi.com/ekspertet-kosova-humb-territor-mali-zi-fiton-territor-per-70-44-kilometra-shume/</ref> dhe në vitin 2020 në pikën kufitare në Qakorr dhe ne fshatin Llukë forcat malazeze kanë dëbuar banorët nga vendbanimet.<ref>{{Cite web |url=http://top-lajme.com/pasojat-e-demarkacionit-me-malin-e-zi-fillon-debimi-i-banoreve-nga-kulla-e-zhlepit/ |title=Kopje e arkivuar |access-date=21 korrik 2020 |archive-date=21 korrik 2020 |archive-url=https://web.archive.org/web/20200721145941/http://top-lajme.com/pasojat-e-demarkacionit-me-malin-e-zi-fillon-debimi-i-banoreve-nga-kulla-e-zhlepit/ |url-status=dead }}</ref><ref>https://telegrafi.com/lajci-forcat-malazeze-po-debojne-banoret-e-fshatit-lluke-pasojat-e-demarkacionit-kane-filluar/</ref>
 
Në vitin [[2020]] ish-këshilltari për Siguri Kombëtare i Presidentit amerikan [[Donald Trump]], John Bolton, tha se presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë [[Aleksandar Vuçiç|Aleksandar Vuçiq]] ishin ideatorët për shkëmbimin e terriotereve ndërmjet Kosoves dhe Serbise që do të thotë dhënien e Veriut dhe marrjen e Luginës së Preshevës<ref>https://abcnews.al/bolton-ideja-e-shkembimit-te-territoreve-erdhi-nga-thaci-e-vucic/</ref> Kurse për opinionin publik Thaçi është shprehur disa herë se ishte pro bashkimit me Luginën e Preshevës dhe kundër ndarjes dhe shkëmbimit të terriotoreve.<ref>https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani/2018/08/28/kosove-thaci-po-bashkimit-me-luginen-jo-ndarjes-dhe-shkembimit-te-territoreve-1039276</ref>