Dallime mes rishikimeve të "Hokaido"

287 bytes added ,  11 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
 
== Ekonomia ==
Edhe pse ka të zhvilluar industrinë e lehtë (më së shumti prodhim letre, birre) shumica e popullatës është e punësuar në sektorin e shërbimit. Në vitin [[2001]], në sektorin e shërbimeve dhe të industrisë gjenerohej më shumë se tre të katërtat e produktit të brendshëm bruto<ref name="business-env">{{cite web|url=http://www.pref.hokkaido.jp/keizai/kz-bkkry/env/env-e.html|title=Hokkaido's Business Environment|publisher=Trade and Economic Exchange Group, Commerce and Economic Exchange Division, Department of Economic Affairs, Hokkaido Government|accessdate=2008-12-05|archive-date=21 korrik 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20100721020826/http://www.pref.hokkaido.jp/keizai/kz-bkkry/env/env-e.html|url-status=dead}}</ref>.
 
Megjithatë, agrikultura dhe industri të tjera primare luajnë një rol të madh në ekonominë Hokaidos. Hokaido ka gati një të katërtën e tokës së punueshme të [[Japonia|Japonisë]]. Ajo renditet e para në vend në prodhimin e një morie produktesh bujqësore, duke përfshirë edhe grurë, soje, patate, panxhar sheqeri, qepë, kunguj, misrër, qumësht të papërpunuar, dhe mish viçi. Hokaido zotëron edhe 22 % të pyjeve të Japonisë duke e kthyer atë në një vend me me industri të mëdhe të drurit. Prefektura është e para në vend në prodhimin e produkteve detare dhe të akuakulturës<ref name="business-env"/>.
Turizmi është një industri e rëndësishme, sidomos gjatë verës së ftohtë. Gjatë dimërit skitë dhe sporte të tjera dimërore sjellin turistë të tjerë. Turistët e huaj janë gjithnjë e në rritje<ref name="Japan Times">{{cite news|url=http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nb20080708a1.html|title=Boom time for Hokkaido ski resort area|last=Takahara|first=Kanako|date=July 8, 2008|work=The Japan Times|publisher=The Japan Times Ltd.|accessdate=2008-09-27|archiveurl=https://archive.today/20121219092041/http://www.japantimes.co.jp/text/nb20080708a1.html|archivedate=19 dhjetor 2012|url-status=dead}}</ref>
Fabrika e birrës Abashiri në Hokkaido ka zhvilluar, një përzierje të birrës dhe qumështit (Bilk), në përgjigje të rënies së konsumit të qumështit.<ref name=bilk>{{cite web|url=http://www.japanprobe.com/?p=1059|title=Milk + Beer = Bilk | work=Japan Probe|accessdate=2009-08-25|last=|first=|archive-date=10 korrik 2009|archive-url=http://arquivo.pt/wayback/20090710135111/http://www.japanprobe.com/?p=1059|url-status=dead}}</ref>
== Referime ==