Dallime mes rishikimeve të "Trupat Mbrojtëse të Kosovës"

v
corr.
(U kthye versioni 2079318 i bërë nga 2.99.200.115 (diskutimet))
Etiketa: Undo
v (corr.)
Dita zyrtare e themelimit të TMK-së është [[19 shtator]] [[1999]] gjegjësisht me transformimin e paraardhëses së saj [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK)]].
 
Pas 'Marrëveshjes së Kumanovës' ndërmjet paktit ushtarak veri-atlantik, [[NATO]], dhe [[Armata e Jugosllavisë|Ushtrisë Jugosllave]] dhe në pajtim me marrëveshjen e [[Rambuje]]së (''Rambouillet'') ishte paraparë çarmatimi i ushtarëve të UÇK-së dhe transformimi i kësaj ushtrie popullore në [[''Trupat Mbrojtëse të Kosov�%|ABsTrupat Mbrojtëse të Kosovës]]''. Me hyrjen e trupave ushtarake të NATO-s ([[KFOR]]) në Kosovë në vitin [[1999]] fillon edhe transformimi i UÇK-së që përfundon në vitin [[2000]]. Udhëheqësi i parë i TMK-së u emërua gjeneral-lejtnant [[Agim Çeku]].
 
Sipas marrëveshjes, detyrat dhe të drejtat e TMK-së janë:
1

edit