Dallime mes rishikimeve të "Thomas Müller"

406 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
vNo edit summary
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
Müller shënoi golat e parë në kualifikueset e [[2014 FIFA Kupa e Botës|Kupës së Botës 2014]] më 22 mars 2013 në fitoren 0–3 kundër [[Kombëtarja kazakistaneze e futbollit|Kazakistanit]]. Më 6 dhe 10 shtator, Müller shënoi nga një gol në fitoret 3–0 kundër [[Kombëtarja austriake e futbollit|Austrisë]] dhe [[Kombëtarja faroete e futbollit|Ishujve Faroe]] duke ndihmuar Gjermaninë të zhvillonte një nga fushatat më të mira kualifikuese si dhe të kalonte në fazën finale të turnamentit.<ref>{{cite web|url=http://espnfc.com/us/en/report/334694/report.html?soccernet=true&cc=5901|title=Kazakhstan 0–3 Germany|trans-title=Kazakistan 0–3 Gjermania|publisher=ESPN FC|language=en|date=22 mars 2013|accessdate=2 prill 2013}}</ref>
 
Më 16 qershor 2014, në ndeshjen hapëse të Gjermanisë në [[2014 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2014]],<ref name="GJER 4–0 POR">{{cite news|url=http://www.panorama.com.al/sport/221332/|title=Gjermania e frikshme, Myler leksion për CR7|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=17 qershor 2014|accessdate=18 qershor 2014}}</ref> Müller shënoi tregolëshin e parë të turnamentit në një fitore të mrekullueshme 4–0 ndaj [[Kombëtarja portugeze e futbollit|Portugalisë]].<ref name="GJER 4–0 POR"/> Gjatë ndeshjes, saktësisht në minutën e 37të, ai ishte protagonist i një incidenti me mbrojtësin kundërshtar [[Pepe]], i cili "gjoja" e goditi me kokë pas një ndërhyje. gjë që bëri që ai të përjashtohej nga ndeshja.<ref>{{cite web|url=http://www.monitor.al/kupa-e-botes-2014-fituesit-dhe-humbesit-e-disa-prej-ndeshjeve-te-para-me-interesante/|title=Kupa e Botës 2014: Fituesit dhe humbësit e disa prej ndeshjeve të para më interesante|publisher=Monitor.al|language=sq|date=20 qershor 2014|accessdate=20 dhjetor 2018}}</ref> Müller u shfajsua pas ndeshjes, duke thënë që nuk ishte faji i tij për kartonin e kuq të portugezit.<ref>{{cite web|url=https://www.gazetaexpress.com/sport/kartoni-i-kuq-per-pepen-i-drejte-por-edhe-muller-eshte-dashur-te-ndeshkohet-foto-22196/?archive=1|title=Kartoni i kuq për Pepen i drejtë, por edhe Muller është dashur të ndëshkohet (Foto)|publisher=Gazeta Express|language=sq|date=16 qershor 2014|accessdate=20 dhjetor 2018|archive-date=24 gusht 2020|archive-url=https://web.archive.org/web/20200824024416/http://www.gazetaexpress.com/sport-kartoni-i-kuq-per-pepen-i-drejte-por-edhe-muller-eshte-dashur-te-ndeshkohet-foto-22196/?archive=1|url-status=dead}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.espnfc.us/germany/story/1886389/germanys-thomas-muller-denies-seeking-to-get-portugal-defender-pepe-dismissed|title=Muller: I didn't influence Pepe red|trans-title=Muller: Nuk ndikova në të kuqin e Pepes|publisher=ESPN FC|language=en|author=Stephan Uersfeld|date=16 qershor 2014|accessdate=17 qershor 2014}}</ref> Më 26 qershor, ai shënoi golin e vetëm të ndeshjes së tretë të fundit të grupit kundër [[Kombëtarja amerikane e futbollit|Shteteve të Bashkuara]], duke udhëhequr Gjermaninë drejtë fitimit të [[2014 FIFA Kupa e Botës#Grupi G|Grupit G]], duke hequr thashethemet e e mundshme të ndonjë marrëveshje të fshehtë midis trajnerit të Gjermanisë [[Joachim Löw]] dhe atij amerikan [[Jürgen Klinsmann]] për të luajtur për barazim siç ndodhi në vitin [[Turpi i Gijonit|1982]].<ref>{{cite news|url=http://www.espn.co.uk/football/sport/story/319259.html|title=Mueller goal wins it but USA make history|trans-title=Goli i Muller sjell fitoren por Shba bën histori|publisher=ESPN FC|language=en|date=26 qershor 2014|accessdate=26 qershor 2014}}</ref>
 
Më 8 korrik, ai shënoi golin e parë të Gjermanisë në fitoren tenistike [[Brazil v Gjermani (2014 FIFA Kupa e Botës)|7–1]] në gjysëm-finalen e fituar kundër [[Kombëtarja braziliane e futbollit|Brazilit]].<ref>{{cite news|url=http://www.panorama.com.al/sport/226882/|title=Gjermania në “qiellin e shtatë”, ç’poshtërim për Brazilin!|publisher=Panorama Sport|language=sq|date=9 korrik 2014|accessdate=9 korrik 2014}}</ref><ref>{{cite news|url=http://top-channel.tv/2014/07/08/historike-gjermania-shkaterron-7-1-brazilin/|title=Historike! Gjermania shkatërron 7-1 Brazilin|publisher=Top-Channel.tv|language=sq|date=8 korrik 2014|accessdate=20 dhjetor 2018}}</ref> Ky gol ishte goli i 2000të në historinë e [[Kombëtarja gjermane e futbollit|kombëtares gjermane]]. Müller tani kishte shënuar nga pesë gola në dy edicionet e fundit të Kupës së Botës, duke u bërë lojtari i tretë në histori që e arrin këtë (pas [[Teófilo Cubillas]] dhe shokut të tij të skuadrës [[Miroslav Klose]]).<ref name="Brazil vs Germany, World Cup 2014: as it happened">{{cite news|last1=Tyers|first1=Alan|title=Brazil vs Germany, World Cup 2014: as it happened|url=http://www.telegraph.co.uk/sport/football/world-cup/10951334/Brazil-vs-Germany-World-Cup-2014-as-it-happened.html|publisher=The Telegraph|language=en|date=9 korrik 2014|accessdate=9 korrik 2014}}</ref> Me këtë gol, ai barazoi [[Helmut Rahn]] me dhjetë gola në Kupën e Botës.
*Bayerischer Sportpreis: 2010<ref>{{cite news|url=http://www.sportpreis.bayern.de/infos_content_preistraeger.htm|title=Alle Preisträger|trans-title=Fituesit e të gjithë çmimeve|publisher=Bayerischer Sportpreis|language=de|accessdate=19 dhjetor 2010|archive-url=https://web.archive.org/web/20110718201658/http://www.sportpreis.bayern.de/infos_content_preistraeger.htm|archive-date=18 korrik 2011|url-status=dead}}</ref>
*[[Silbernes Lorbeerblatt]]: 2010,<ref>{{cite news|url=http://www.rp-online.de/sport/fussball/nationalelf/wm/dfb/DFB-Elf-erhaelt-Silbernes-Lorbeerblatt_bid_59101.html|title=DFB-Elf erhält Silbernes Lorbeerblatt|publisher=[[Rheinische Post]]|language=de|accessdate=19 dhjetor 2010}}</ref> 2014<ref>{{cite news|url=http://www.t-online.de/sport/fussball/id_71733490/gauck-zeichnet-nationalmannschaft-mit-dem-silbernen-lorbeerblatt-aus.html|title=Gauck zeichnet vorbildliche Weltmeister aus|publisher=[[T-Online]]|language=de|date=10 nëntor 2014|accessdate=29 nëntor 2014}}</ref>
*[[Çmimet e World Soccer#Lojtari i Vitit|World Soccer Lojtari më i mirë i ri i vitit]]: 2010<ref name="WS2010">{{cite web|url=http://www.worldsoccer.com/news/xavi-voted-world-soccer-player-of-the-year|title=Xavi voted World Soccer Player of the Year|trans-title=Xavi votohet si World Soccer Lojtari i Vitit|publisher=[[World Soccer (revistë)|World Soccer]]|language=en|date=16 dhjetor 2010|accessdate=17 dhjetor 2010|archive-date=13 nëntor 2014|archive-url=https://web.archive.org/web/20141113092647/http://www.worldsoccer.com/news/xavi-voted-world-soccer-player-of-the-year|url-status=dead}}</ref>
*[[Çmimi Bravo]]: 2010<ref>{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/bravo-awards.html|title=The Bravo Award|trans-title=Çmimi Bravo|publisher=[[RSSSF]]|language=en|accessdate=13 shkurt 2010}}</ref>
*[[Topi i artë|FIFA Topi i Artë]]: [[2010 FIFA Ballon d'Or|vendi i 15-të 2010]], [[2011 FIFA Ballon d'Or|vendi i 13-të 2011]], [[2013 FIFA Ballon d'Or|vendi i 17-të 2013]], [[2014 FIFA Ballon d'Or|vendi i 5-të 2014]]<ref>{{cite news|url=http://resources.fifa.com/mm/document/ballon-dor/general/02/50/58/59/fboaward_rankingpresslist2014_neutral.pdf|title=FIFA Ballon d'Or 2014 – voting results|trans-title=FIFA Topi i Artë 2014 – rezultatet e votimit|publisher=FIFA|language=en|format=PDF|date=12 janar 2015|accessdate=12 janar 2015}}</ref>