Dallime mes rishikimeve të "Talat Pasha"

58 bytes removed ,  1 vit më parë
ka disa shekuj qe i thone si Kostantinije, si Stamboll. Zyrtarisht dhe pergjithesisht nga shqiptaret njihet emri i dyte
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: {{Infobox officeholder |name = Mehmed Talaat |honorific-suffix = Pasha |image = Mehmed Talat Pasha.jpg |image_size = 240px |nationality = Perand...)
 
(ka disa shekuj qe i thone si Kostantinije, si Stamboll. Zyrtarisht dhe pergjithesisht nga shqiptaret njihet emri i dyte)
'''Mehmed Talaat''' ([[Gjuha osmane|Turqishtja osmane]]: محمد طلعت‎, ''Mehmed Talât''; 1 shtator 1874 - 15 mars 1921) i njohur zakonisht si '''Talat Pasha''' (turqishtja osmane: طلعت پاشا; turqisht: ''Talât Paşa''), ishte një nga triumviratët e njohur si [[Tre Pashallarët]] që ''de facto'' drejtuan [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]] gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]]. Ai ishte një nga udhëheqësit e [[Xhonturqit|Turqve të Rinj]] dhe qeverisi perandorinë gjatë [[Gjenocidi Armen|Gjenocidit Armen]], të cilin ai e nisi si [[Ministria e Brendshme (Perandoria Osmane)|Ministër i Brendshëm]] më 1915.
 
Si Ministër i Brendshëm, Talat Pasha urdhëroi më 24 prill 1915 arrestimin dhe [[Dëbimi i intelektualëve armenë në 24 prill 1915|dëbimin e intelektualëve armenë]] në [[Historia e Stambollit#Perandoria OsmaneStambolli|Konstandinopojë]] (tani [[Stamboll]]), shumica e tyre u vranë përfundimisht, dhe më 30 maj 1915 kërkoi [[Ligji Tehcir|Ligjin e Tehcir]] (Ligji i Dëbimit të Përkohshëm); këto ngjarje çuan në [[Gjenocidi Armen|gjenocidin armen]].
 
Talat u largua nga Perandoria Osmane së bashku me [[Ahmet Xhemal Pasha|Xhemal]] dhe [[Enver Pasha]]. Ai u vra nga [[Soghomon Tehlirian]] në Berlin më 1921.