Dallime mes rishikimeve të "Amazon (kompani)"

12 bytes removed ,  6 muaj më parë
Krijuar nga përkthimi i faqes "Amazon (company)"
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Amazon (company)")
: ''Kjo ka të bëjë me kompaninë e quajtur Amazon.'' ''Për subjektet individuale të biznesit të njohura me këtë emër, kontrolloni gjithashtu Amazon Air, Amazon Books, Amazon Fire TV, Amazon Game Studios, Amazon Music, Amazon Prime, Amazon Publishing, Amazon Robotics, Amazon Studios, Amazon Web Services (aws)''
 
'''Amazon.com, Inc''' <ref>{{Cito web|title=Amazon.com, Inc. - Form-10K|url=https://secfilings.nasdaq.com/filingFrameset.asp?FilingID=13184158&RcvdDate=2/1/2019&CoName=AMAZON%20COM%20INC|publisher=[[NASDAQ]]|accessdate=March 17, 2019|date=December 31, 2018}}</ref> ( /æ m ə z ɒ n / {{Respell|AM|ə|zon}} ) është një kompani teknologjike multinacionale amerikane e bazuar në [[Siatëll|Seattle, Washington]], e cila fokusohet në [[Biznesi elektronik|e-commerce,]],[[Kompjuterat në Re|kompjuteratinformatika në re (cloud)]] , transmetimet streaming dixhitale, dhe [[Inteligjenca artificiale|inteligjencë artificiale]].Konsiderohet si një nga pesë kompanitë e mëdha në industrinë e [[Teknologjia e informacionit|teknologjisë së informacionit]] në SHBA, së bashku me [[Google]], [[Apple Inc.|Apple]], [[Microsoft]] dhe Facebook . <ref>{{Cito web|url=http://theconversation.com/big-tech-isnt-one-big-monopoly-its-5-companies-all-in-different-businesses-92791|title='Big Tech' isn't one big monopoly – it's 5 companies all in different businesses|last=Lotz|first=Amanda|website=The Conversation|language=en|accessdate=May 16, 2019}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2017-10-31/the-big-four-of-technology|title=The Big Four of Technology|date=October 31, 2017|access-date=May 16, 2019|language=en}}</ref> <ref>{{Cito web|url=http://www.barrons.com/articles/ranking-the-big-four-internet-stocks-google-is-no-1-apple-comes-in-last-1503412102|title=Ranking The Big Four Tech Stocks: Google Is No. 1, Apple Comes In Last|last=Rivas|first=Teresa|website=www.barrons.com|language=en-US|accessdate=May 16, 2019}}</ref> <ref>{{Cito web|url=https://www.investors.com/news/technology/fang-stocks-news-quotes-facebook-amazon-netflix-google/|title=FANG Stocks News: Facebook, Amazon, Netflix And Google|date=September 15, 2020}}</ref> Kompania është referuar si "një nga forcat më me ndikim ekonomik dhe kulturor në botë", si dhe marka më e vlefshme në botë. <ref>{{Cito web|title=Accelerated Growth Sees Amazon Crowned 2019's BrandZ™ Top 100 Most Valuable Global Brand|url=https://www.prnewswire.com/news-releases/accelerated-growth-sees-amazon-crowned-2019s-brandz-top-100-most-valuable-global-brand-300863486.html|last=Kantar|website=www.prnewswire.com|language=en|accessdate=May 25, 2020}}</ref> <ref>{{Cito web|url=https://www.pbs.org/wgbh/frontline/film/amazon-empire/|title=Amazon Empire: The Rise and Reign of Jeff Bezos}}</ref>