Dallime mes rishikimeve të "Amazon (kompani)"

1.886 bytes added ,  6 muaj më parë
v
shume informacion
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Amazon (company)")
v (shume informacion)
: ''Kjo ka të bëjë me kompaninë e quajtur Amazon.'' ''Për subjektet individuale të biznesit të njohura me këtë emër, kontrolloni gjithashtu Amazon Air, Amazon Books, Amazon Fire TV, Amazon Game Studios, Amazon Music, Amazon Prime, Amazon Publishing, Amazon Robotics, Amazon Studios, Amazon Web Services (aws)''
 
{{Infobox webfaqe
'''Amazon.com, Inc''' <ref>{{Cito web|title=Amazon.com, Inc. - Form-10K|url=https://secfilings.nasdaq.com/filingFrameset.asp?FilingID=13184158&RcvdDate=2/1/2019&CoName=AMAZON%20COM%20INC|publisher=[[NASDAQ]]|accessdate=March 17, 2019|date=December 31, 2018}}</ref> ( /æ m ə z ɒ n / {{Respell|AM|ə|zon}} ) është një kompani teknologjike multinacionale amerikane e bazuar në [[Siatëll|Seattle, Washington]], e cila fokusohet në [[Biznesi elektronik|e-commerce]],[[Kompjuterat në Re|informatika në re (cloud)]] , streaming dixhitale, dhe [[Inteligjenca artificiale|inteligjencë artificiale]].Konsiderohet si një nga pesë kompanitë e mëdha në industrinë e [[Teknologjia e informacionit|teknologjisë së informacionit]] në SHBA, së bashku me [[Google]], [[Apple Inc.|Apple]], [[Microsoft]] dhe Facebook . <ref>{{Cito web|url=http://theconversation.com/big-tech-isnt-one-big-monopoly-its-5-companies-all-in-different-businesses-92791|title='Big Tech' isn't one big monopoly – it's 5 companies all in different businesses|last=Lotz|first=Amanda|website=The Conversation|language=en|accessdate=May 16, 2019}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2017-10-31/the-big-four-of-technology|title=The Big Four of Technology|date=October 31, 2017|access-date=May 16, 2019|language=en}}</ref> <ref>{{Cito web|url=http://www.barrons.com/articles/ranking-the-big-four-internet-stocks-google-is-no-1-apple-comes-in-last-1503412102|title=Ranking The Big Four Tech Stocks: Google Is No. 1, Apple Comes In Last|last=Rivas|first=Teresa|website=www.barrons.com|language=en-US|accessdate=May 16, 2019}}</ref> <ref>{{Cito web|url=https://www.investors.com/news/technology/fang-stocks-news-quotes-facebook-amazon-netflix-google/|title=FANG Stocks News: Facebook, Amazon, Netflix And Google|date=September 15, 2020}}</ref> Kompania është referuar si "një nga forcat më me ndikim ekonomik dhe kulturor në botë", si dhe marka më e vlefshme në botë. <ref>{{Cito web|title=Accelerated Growth Sees Amazon Crowned 2019's BrandZ™ Top 100 Most Valuable Global Brand|url=https://www.prnewswire.com/news-releases/accelerated-growth-sees-amazon-crowned-2019s-brandz-top-100-most-valuable-global-brand-300863486.html|last=Kantar|website=www.prnewswire.com|language=en|accessdate=May 25, 2020}}</ref> <ref>{{Cito web|url=https://www.pbs.org/wgbh/frontline/film/amazon-empire/|title=Amazon Empire: The Rise and Reign of Jeff Bezos}}</ref>
| emri = Amazon.com
| logo = [[Skeda:Amazon.com-Logo.svg|230px]]
| titulli = '''Amazon.com'''
| webfaqja = http://www.amazon.com/
| tipi i faqes = Publik
| pronari =
| komercial = Po
| vendndodhja = [[Seattle]], [[Washington (shtetit)|Washington]]
| autori = [[Jeff Bezos]]
| data e lëshimit = [[1994]]
}}
'''Amazon.com, Inc''' <ref>{{Cito web|title=Amazon.com, Inc. - Form-10K|url=https://secfilings.nasdaq.com/filingFrameset.asp?FilingID=13184158&RcvdDate=2/1/2019&CoName=AMAZON%20COM%20INC|publisher=[[NASDAQ]]|accessdate=March 17, 2019|date=December 31, 2018}}</ref> ( /æ m ə z ɒ n / {{Respell|AM|ə|zon}} ) është një kompani teknologjike multinacionale amerikane e bazuar në [[Siatëll|Seattle, Washington]], e cila fokusohet në [[Biznesi elektronik|e-commerce]], [[Kompjuterat në Re|informatika në re (cloud)]], streaming dixhitale, dhe [[Inteligjenca artificiale|inteligjencë artificiale]]. 'Amazon.com'' është një bazë në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]] korporatë [[Kompania]]. Me seli në [[Seattle]], [[Washington (shtetit)|Washington]], kjo është më e madhe [[online]] shitje me pakicë në Shtetet e Bashkuara, me gati tre herë të ardhurat e shitjes [[Interneti|Internet]] e deri kontrabandist, Staples si e 2010 janar. Konsiderohet si një nga pesë kompanitë e mëdha në industrinë e [[Teknologjia e informacionit|teknologjisë së informacionit]] në SHBA, së bashku me [[Google]], [[Apple Inc.|Apple]], [[Microsoft]] dhe Facebook.
 
'''[[Jeff Bezos]] themeluar Amazon.com, Inc''' <ref>{{Cito web|title=Amazon1994 dhe në faqen online shkoi në 1995.com Kompania u emërua fillimisht Cadabra, Inc., -por Form-10K|url=https://secfilingsemri është ndryshuar kur u zbulua se njerëzit nganjëherë dëgjuar emrin si "cadaver" (kufomë).nasdaq Amazon.com/filingFrameset.asp?FilingID=13184158&RcvdDate=2/1/2019&CoName=AMAZON%20COM%20INC|publisher= emri ishte zgjedhur për shkak të [[NASDAQAmazon River]]|accessdate=March 17,është 2019|date=Decembernjë 31,nga 2018}}</ref>lumenjtë ( mmëdha ə zbotë ɒdhe nkështu /emri {{Respell|AM|ə|zon}}sugjeron )përmasa është njëmëdha, kompanidhe teknologjikegjithashtu multinacionalepjesërisht amerikanepër eshkak bazuarse ajo fillon me "A" dhe për këtë arsye do të tregojë deri afërsi të fillim të listave alfabetik. Amazon.com filloi si një online [[Siatëll|Seattle, Washingtonlibrari]], epor cila fokusohetshpejti të larmishëm, shitja [[BiznesiDVD]]s, [[disk elektronikkompakt|e-commerceCD]], [[KompjuteratMP3]] shkarkime, Re|informatikasoftware kompjuter, relojë (cloud)]]videos, veshje, streamingmobilje, dixhitaleushqim, dhe [[Inteligjenca artificiale|inteligjencë artificiale]]lodra.Konsiderohet siAmazon njëka ngavendosur pesë kompanitëfaqet e mëdhainternetit industrinëveçanta e [[TeknologjiaKanadaja|Kanada]], [[Mbretëria e informacionit|teknologjisëBashkuar e Britanisë dhe IrlandësinformacionitVeriut|Britani]] e SHBAMadhe, së bashku me[[Gjermania]], [[GoogleFranca]], [[AppleItalia]], Inc.|Apple[[Austria]], [[MicrosoftJaponia]], dhe FacebookKina. Ajo gjithashtu ofron transportin detar ndërkombëtar në vende të caktuara për disa nga produktet e saj. Gjithashtu Amazon shet produktet e saj edhe ne Shqiperi.<ref>{{Cito web|url=http://theconversation.com/big-tech-isnt-one-big-monopoly-its-5-companies-all-in-different-businesses-92791|title='Big Tech' isn't one big monopoly – it's 5 companies all in different businesses|last=Lotz|first=Amanda|website=The Conversation|language=en|accessdate=May 16, 2019}}</ref> <ref>{{Cite news|url=https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2017-10-31/the-big-four-of-technology|title=The Big Four of Technology|date=October 31, 2017|access-date=May 16, 2019|language=en}}</ref> <ref>{{Cito web|url=http://www.barrons.com/articles/ranking-the-big-four-internet-stocks-google-is-no-1-apple-comes-in-last-1503412102|title=Ranking The Big Four Tech Stocks: Google Is No. 1, Apple Comes In Last|last=Rivas|first=Teresa|website=www.barrons.com|language=en-US|accessdate=May 16, 2019}}</ref> <ref>{{Cito web|url=https://www.investors.com/news/technology/fang-stocks-news-quotes-facebook-amazon-netflix-google/|title=FANG Stocks News: Facebook, Amazon, Netflix And Google|date=September 15, 2020}}</ref> Kompania është referuar si "një nga forcat më me ndikim ekonomik dhe kulturor në botë", si dhe marka më e vlefshme në botë. <ref>{{Cito web|title=Accelerated Growth Sees Amazon Crowned 2019's BrandZ™ Top 100 Most Valuable Global Brand|url=https://www.prnewswire.com/news-releases/accelerated-growth-sees-amazon-crowned-2019s-brandz-top-100-most-valuable-global-brand-300863486.html|last=Kantar|website=www.prnewswire.com|language=en|accessdate=May 25, 2020}}</ref> <ref>{{Cito web|url=https://www.pbs.org/wgbh/frontline/film/amazon-empire/|title=Amazon Empire: The Rise and Reign of Jeff Bezos}}</ref>
 
== Burime ==
<references />
 
[[Kategoria:Internet]]
225

edits