Dallime mes rishikimeve të "Justiniani I"

21 bytes added ,  10 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
| çmime =
}}
'''Justiniani''' ([[Latinishtja|lat.]]: '''Flavius Petrus Sabbatius Iustinianus''', [[Greqishtja|gr.]]: Ιουστινιανός;) zakonisht i njohur si '''Justiniani I''', apo (në [[Kisha ortodokseOrtodokse Lindore|Kishën Ortodokse]]) '''Shën Justiniani i Madh''', lindi në [[Tauresium]], të [[Iliria|Ilirisë]] rreth viteve [[482]]/[[483]] dhe vdiq me [[13 nëntor]] apo [[14 nëntor]], [[565]] në [[Kostandinopoja|Kostandinopojë]]. Ishte [[Perandori|perandor]] i [[Bizanti]]t nga viti [[527]] gjer në vdekjen e tij, dhe anëtari i dytë i [[Dinastia|dinastisë]] [[Dinastia justiniane|justiniane]], pas xhaxhit të tij [[Justini I|Justinit I]].
 
Justiniani u lind në Petrus Sabbatius të Tauresium në provincën, atëherë secilën, të Dardanisë në vitin 483 të erës sonë. Familjes Latine-folëse të tij fshatar besohet të ketë qënë illiro-romak në origjinë. Iustinianus, mbiemër të cilën ai e mori më vonë, është tregues i miratimit nga Justin, xhaxhai i tij. Gjatë mbretërimit të tij, ai themeloi Justiniana Prima jo shumë larg nga vendlindja e tij. Nëna e tij ishte Vigilantia, motra e Justin. Justin, i cili ishte një roje perandorak (Excubitors) para se të bëhej perandor, e solli atë në Konstandinopojë, dhe i siguroi edukimin djalit. Si rezultat, Justiniani u arsimuar mirë në juridik, teologji dhe histori romake. Justiniani shërbeu për disa kohë me Excubitors, por detajet e karrierës së tij të hershme janë të panjohura.
== Politika fetare ==
Si me administratën e tij laik, despotizmin shfaqur edhe në politikën kishtare e perandorit. Ai çdo gjë të rregulluar, si në fe dhe në ligj.
Në fillim të mbretërimit të tij, ai konsiderohet se e duhur për të nxjerrë me ligj besimin e Kishës në Trini dhe e Mishërimit, dhe për të kërcënuar të gjithë heretikë me gjobat përkatëse; [53], kurse ai më pas deklaroi se ai synon që t'i privojë të gjitha disturbers e [[Ortodoksia|ortodoksisë]] e mundësinë për një vepër të tillë nga proces të rregullt ligjor. [54] Ai e bëri këtë kredo Nicaeno-[[Kostandinopojë]] simbol i vetëm i kishës, [55] dhe fuqi ligjore për të akorduar kanoneve të katër këshillave ekumenike. [56] peshkopët të pranishëm në Këshillin e Dytë të Konstandinopojës në 553 e njohur se asgjë nuk mund të bëhet në kundërshtim Kisha për të komanduar do dhe e perandorit, [57], ndërsa, në anën e tij, perandori, në rastin e Anthimus Patriarkut, përforcohet ndalimin e Kishës me ndalesë të përkohshme. [58] Justiniani mbrojtur pastërtinë e kishës nga heretikët shtypur. Ai nuk ka lënë pas dore mundësinë për sigurimin e të drejtave të Kishës dhe klerit, për mbrojtjen dhe zgjerimin monasticizmit. Ai i dha murgjit të drejtë të trashëgojnë pronë nga qytetarët privatë dhe të drejtën për të marrë solemnia ose dhurata vjetore nga thesarit perandorak, ose nga taksat e krahinave të caktuara dhe se ai ndalohet konfiskimi vë mbi pasuritë e manastirit.
peshkopët të pranishëm në Këshillin e Dytë të Konstandinopojës në 553 e njohur se asgjë nuk mund të bëhet në kundërshtim Kisha për të komanduar do dhe e perandorit,
Edhe pse karakterin despotik e masave të tij është në kundërshtim me sensibilitetet moderne, ai ishte me të vërtetë një "baba pleqsh" e Kishës. Dy Codex dhe Novellae përmbajnë akte shumë në lidhje me donacionet, fondacionet, dhe administrimit të pronës kishtare, zgjedhore dhe të drejtat e peshkopë, priftërinj dhe Abbots; jetë murgërore, obligimet për banim të klerit, kryerjen e shërbimit hyjnor, juridiksionit peshkopal, etj Justiniani rindërtoi edhe Kisha e Hagia Sophia (e cila kushton £ 20000 e artë), [59] site origjinale që janë shkatërruar gjatë trazirave Nika. Hagia Sophia i ri, me faltoret e saj të shumta dhe tempujt, kube praruar tetëkëndësh, dhe mozaikë, u bë qendra dhe monumenti më i dukshëm i Ortodoksisë Lindore në Konstandinopojë.
ndërsa, në anën e tij, perandori, në rastin e Anthimus Patriarkut, përforcohet ndalimin e Kishës me ndalesë të përkohshme. Justiniani mbrojtur pastërtinë e kishës nga heretikët shtypur. Ai nuk ka lënë pas dore mundësinë për sigurimin e të drejtave të Kishës dhe klerit, për mbrojtjen dhe zgjerimin monasticizmit. Ai i dha murgjit të drejtë të trashëgojnë pronë nga qytetarët privatë dhe të drejtën për të marrë solemnia ose dhurata vjetore nga thesarit perandorak, ose nga taksat e krahinave të caktuara dhe se ai ndalohet konfiskimi vë mbi pasuritë e manastirit.
Edhe pse karakterin despotik e masave të tij është në kundërshtim me sensibilitetet moderne, ai ishte me të vërtetë një "baba pleqsh" e Kishës. Dy Codex dhe Novellae përmbajnë akte shumë në lidhje me donacionet, fondacionet, dhe administrimit të pronës kishtare, zgjedhore dhe të drejtat e peshkopë, priftërinj dhe Abbots; jetë murgërore, obligimet për banim të klerit, kryerjen e shërbimit hyjnor, juridiksionit peshkopal, etj Justiniani rindërtoi edhe Kisha e Hagia SophiaAjasofjes (e cila kushton £ 20000 e artë), [59] site origjinale që janë shkatërruar gjatë trazirave Nika. Hagia Sophia[[Ajasofja]] i ri, me faltoret e saj të shumta dhe tempujt, kube praruar tetëkëndësh, dhe mozaikë, u bë qendra dhe monumenti më i dukshëm i [[Kisha ortodokse e lindjes|Ortodoksisë Lindore]] në Konstandinopojë.
 
=== Marrëdhëniet fetare me Romën ===
225

edits