Dallime mes rishikimeve të "Safari"

4 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: parapamje|240px|Safari për shikimin e botës së egër në Sabi Sand Game Reserve, Afrika e Jugut '''Safari''' është një udhëtim tokësor për t...)
 
No edit summary
[[Skeda:Sabi sabi game drive.jpg|parapamje|240px|Safari për shikimin e botës së egër në Sabi Sand Game Reserve, Afrika e Jugut]]
'''Safari''' është një udhëtim tokësor për të [[Gjuetia|gjuajtur]] ose (në kohët më të fundit) për të vëzhguar [[Jeta e egër|kafshë të egra]], veçanërisht në [[Afrika|Afrikën]] lindore ose jugore. Veçanërisht [[Big Five (gjueti)|pesë kafshë të mëdha të Afrikës]] - [[Luani|luani]], [[Leopardi Afrikan|leopardi]], [[Rinoceronti|rinocerontëtrinoceronti]], [[Elefanti afrikan|elefantëtelefanti]] dhe [[Bualli Afrikanafrikan|bualli i Kepit]] - formojnë një pjesë të rëndësishme të tregut të safarit, si për [[Shikimi i jetës së egër|shikimin e jetës së egër]] ashtu edhe për gjueti të gjahut.
 
==Etimologjia==