Dallime mes rishikimeve të "Bosnja (rajon)"

187 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Giaouad zhvendosi faqen Bosna (rajon) tek Bosnja (rajon))
vNo edit summary
'''Bosnja''' është m rajoni verior i Bosnje Hercegovinës, që përfshin saktësisht 81% të territorit të shtetit. Rajoni tjetër, në jug, është ai i [[Hercegovina|Hercegovinës]].[[Skeda:Bosna regija.jpg|parapamje|right|300px| harta e Bosnës]]
== Gjeografia ==
Në aspektin historik dhe gjeografik, ky regjion me emrin Bosna përfshinë pjesën veriore të shtetit të sotshëm të [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës dhe Hercegovinës]].