Dallime mes rishikimeve të "Talat Pasha"

1 byte removed ,  1 vit më parë
v
https://dosja.al/kujtimet-e-eqrem-bej-vlores-takimi-i-tij-me-ministrin-e-brendshem-telat-pashen-me-priti-ftohte-por-ne-menyre-korrekte/
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
v (https://dosja.al/kujtimet-e-eqrem-bej-vlores-takimi-i-tij-me-ministrin-e-brendshem-telat-pashen-me-priti-ftohte-por-ne-menyre-korrekte/)
|spouse = Hayriye Talat Bafralı
}}
'''Mehmet Talat''' ([[Gjuha osmane|Turqishtja osmane]]: محمد طلعت‎, ''Mehmed Talât''; 1 shtator 1874 - 15 mars 1921) i njohur zakonisht si '''TalaatTelat Pasha''' (turqishtja osmane: طلعت پاشا; [[Gjuha turke|turqisht]]: ''Talât Paşa''), ishte një nga triumviratët e njohur si [[Tre Pashallarët]] që ''de facto'' drejtuan [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]] gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]]. Ai ishte një nga udhëheqësit e [[Xhonturqit|Turqve të Rinj]] dhe qeverisi perandorinë gjatë [[Gjenocidi Armen|Gjenocidit Armen]], të cilin ai e nisi si [[Ministria e Brendshme (Perandoria Osmane)|Ministër i Brendshëm]] më 1915.
 
Si Ministër i Brendshëm, TalatTelat Pasha urdhëroi më 24 prill 1915 arrestimin dhe [[Dëbimi i intelektualëve armenë në 24 prill 1915|dëbimin e intelektualëve armenë]] në [[Stambolli|Stamboll]], shumica e tyre u vranë përfundimisht, dhe më 30 maj 1915 kërkoi [[Ligji Tehxhir|Ligjin e Tehxhir]] (Ligji i Dëbimit të Përkohshëm); këto ngjarje çuan në [[Gjenocidi Armen|gjenocidin armen]].
 
TalatTelat u largua nga Perandoria Osmane së bashku me [[Ahmet Xhemal Pasha|Xhemal]] dhe [[Enver Pasha]]. Ai u vra nga [[Soghomon Tehlirian]] në Berlin më 1921.
 
[[Kategoria:Lindje 1874]]
225

edits