Dallime mes rishikimeve të "Selimi II"

323 bytes removed ,  1 vit më parë
v
vandalizem
No edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (vandalizem)
Etiketa: Manual revert
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = Sulltan
| Fillimi i afatit = [[188 korikshtator]] [[15651566]]
| Mbarimi i afatit = [[2115 Majdhjetor]] [[1574]]
| Paraardhësi = [[Sylejmani i I]]
| Pasardhësi = [[Murati i III]]
| Datëlindja = [[2128 maj]] [[15171524]]
| Vendlindja = [[Kostandinopoja|Kostadinopojë]], [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = [[2615 qeshordhjetor]] [[1574]]
| Vendvdekja = [[Stamboll]], [[Perandoria Osmane]]
| Kombësia = Osman
| Feja = [[Mysliman]]
}}
'''Selimi II''' ([[Gjuha osmane|Turqishtja e vjetër]]: سليم ثانى ''Selīm-i <u>s</u>ānī'', [[Gjuha turke|Turqisht]]: ''II.Selim''; 2128 Maj 151715242612 qeshordhjetor/15 dhjetor 1574), i njohur ndryshe si '''Selim Flokëverdhi''' ''(Sarı Selim)'', ishte [[Sulltanët e Perandorisë Osmane|sulltani]] vraui te[[Perandoria vellainOsmane|Perandorisë bashkeOsmane]] menga 51566 femijetderi e tivdekjen e tij pas vdekjes se te atit 1565 nisi disa beteja te njhura ne kaukaz kinder rusve mundo safavidet 1574.
pushtovi qipron ishte I vetmi qe kishte 23 niper qe kishin qen kohen Sulejmanit I. Disa sternip por ngaqe ishte pianec vdekja e ti Duke u rrezuar ne haman me kok Duke pasur gjakderdhje te fort 57 vjeç sulltani]] i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] nga 1565 deri në vdekjen e tij në 1574.
 
== Prejardhja dhe familja ==
 
Lindi në maj të vitit 15171524 në Kostandinopojë dhe jetoi deri në dhjetor të vitit 1574. Ka qënë pasardhësi i [[Sulejmani I|Sulltan Sulejmanit]].
 
== Ardhja në fron ==
 
[[Kategoria:Sulltanët e Perandorisë Osmane]]
[[Kategoria:Lindje 15171524]]
[[Kategoria:Vdekje 1574]]
225

edits