Dallime mes rishikimeve të "Ahmeti I"

94 bytes removed ,  1 vit më parë
v
vandalizem
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (vandalizem)
| Madhësia e Figurës = 250px
| Detyra = Sulltan i Perandorisë Osmane
| Fillimi i afatit = 2122 dhjetor 1603
| Mbarimi i afatit = 2122 nëntor 1617
| Paraardhësi = <nowiki>[[Mehmedi i III]</nowiki>]
| Pasardhësi = <nowiki>[[Mustafai i I]</nowiki>]
| Datëlindja = 1718 prill 15781590
| Vendlindja = [[Stamboll]] [[Perandoria Osmane]]
| Datëvdekja = 2122 nëntor 1617
| Vendvdekja = [[Stamboll]] [[Perandoria Osmane]]
| Kombësia =Turke
| Profesioni = Sulltan(Perandor)
| Feja = [[Mysliman]]
}}
'''Ahmedi i I''' lindi me [[17 Prill|1718]] [[prilli|prill]] në vitin [[1578 në literaturë|15781590]] dhe jetoi gjer me [[21 Nëntor|2122]] [[nëntori|nëntor]] të vitit [[1617]], ishte i biri i [[Mehmedi i III|Mehmedit të III-të]] dhe i Sultaneshës Handan (Handan Sulltan).
[[Skeda:I Ahmet.jpg|250px|parapamje|left|SultanSulltan Ahmedi i I]]
 
[[sulltani|Sulltan]] i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] ishte prej vitit [[1603]] gjer në vitin [[1617]]. Vdiq nga problemet e stomakut dhe ishte nje nga sulltanet qe vdiq ne moshe te re. Mbetet enigmë nëse vdiç natyralisht apo u helmua pak nga pak nga gjyshja e tij Sulltaneshë Safija. Bashkeshortja e tij ishte konkubina Kosem, gruaja me e fuqishme ne lindje dhe nene e 3 sulltaneve. Sulltani Ahmedi kishte grua dhe [[Konkubinati|konkubinen]] Mahfiruze e cila dallohet per bukurine e saj. Shquhet gjithashtu si gruaja me e bukur qe Perandoria Osmane ka pasur me karakteristike syte e saj jeshile. Sulltan Ahmeti ishte sulltani i parë që ndryshoi rregullat e trashegimisë së fronit, duke bërë që nga viti 1617 e në vazhdim, fronin do ta merrte princi më i madh në moshë, qoftë ai xhaxhai, vëllai apo djali i sulltanit paraardhës. Ahmeti I ndërtoi [[Xhamia|xhaminë]] më të madhe në [[Stambolli|Stamboll]] e njohur me emrin Xhamia Blu ose [[Xhamia e Sulltan Ahmetit]], e cila vazhdon të vizitohet nga miliona turistë çdo vit.
 
== Sundimi ==
Ahmedi u ngjit në fron pas vdekjes së babait të tij në vitin 1603, në moshën 25 vjeçaretrembëdhjetë vjeç, kur gjyshja e tij e fuqishme Safiye Sultan ishte ende gjallë. Një xhaxhai i humbur i Ahmedit, Iskenderi qe dikur i sherbente Jahja, nuk i pëlqente pranimi i tij në fron dhe e kaloi planin e tij të jetës për t'u bërë Sulltan. AhmetiAhmed shpërtheu me vëllain e vjetër tradicional pas entronimeve të mëparshme dhe nuk urdhëroi ekzekutimin e vëllait të tij Mustafa. Në vend të kësaj Mustafa u dërgua për të jetuar në pallatin e vjetër në Bajezit së bashku me gjyshen e tyre [[Safije Sultan]]. Kjo ka të ngjarë për shkak te dhimbjevemoshës dhe hymbjevere te xhaxhallarve nga Ijati te Ahmetit Ahmedit - ai nuk kishte treguar akoma aftësinë e tij për te vrare, dhe Mustafa ishte atëherë i vetmi kandidat tjetër për [[froni]]n [[Osmanllinjtë|fronin osman]]. Ekzekutimi i vëllait të tij do ta rrezikonte dinastinë dhe kështu ai u kursye.
 
{{Sulltanët e Perandorisë Osmane}}
225

edits