Dallime mes rishikimeve të "Sulejmani I"

140 bytes added ,  1 vit më parë
v
U kthye versioni 2161191 i bërë nga 95.107.182.14 (diskutimet)
(Epiri ishte Shqiperi)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthye versioni 2161191 i bërë nga 95.107.182.14 (diskutimet))
Etiketa: Undo
-Fatma Sulltan
 
-Shehzade Mustafa (15141515-15601553)
 
-Shehzade Murad (1519-1521)
-Shehzade Mehmed (1517-1540) ishte fëmija i parë i Hurem Sulltan i cili në moshën 23 vjeçare vdes nga semundja e ashtuquajtur "Semundja e Çiçekut"
 
-Shehzade Mehmed (15171521-15401543) ishte fëmija i parë i Hurem Sulltan i cili në moshën 2322 vjeçare vdes nga semundja e ashtuquajtur "Semundja e Çiçekut"
-Mihrimah Sulltan (1521-1578) ishte vajza e parë dhe e vetme e Huremit.
 
-Mihrimah Sulltan Selim II (15171522-15741578) ishte djalivajza ie tretëparë i Huremit i cili në moshën 42 vjeçaredhe e pason të atinvetme e tij në fronin osmanHuremit.
 
-Shehzade BajazidAbdullah (15181523-15641526) ishte njëri nga djemtë e Huremit .
 
-Sulltan Selim II (1524-1574) ishte djali i tretë i Huremit i cili në moshën 42 vjeçare e pason të atin e tij në fronin osman.
-Shehzade Xhihangir (1523-1560) ishte fëmija i gjashtë dhe i fundit i Huremit , thuhet se ai ishte më i zgjuari nga të gjithë mirëpo Xhihangir kishte probleme shëndetsore pasi ai ishte gungaç.Pas vdekjes të Mustafasë përshkak të dhimbjeve të shumta për vdekjen e vëllaut të tij Xhihangiri si 37vjeçaq ndëron jetë.
 
-Razije Sulltan (1524-1571) vajza e Mahidevran Sulltan.
 
-Shehzade Bajazid (1525-1561) ishte njëri nga djemtë e Huremit .
 
-Shehzade Xhihangir (15231531-15601553) ishte fëmija i gjashtë dhe i fundit i Huremit , thuhet se ai ishte më i zgjuari nga të gjithë mirëpo Xhihangir kishte probleme shëndetsore pasi ai ishte gungaç.Pas vdekjes të Mustafasë përshkak të dhimbjeve të shumta për vdekjen e vëllaut të tij Xhihangiri si 37vjeçaq22 vjeçaq ndëron jetë.
 
-Shehzade Ahmed
 
[[Skeda:The Funeral of Sultan Suleyman the Magnificent.jpg|parapamje|261x261px|Funerali i Sulltan Sylejmanit 1566]]
225

edits