Dallime mes rishikimeve të "Princi Xhelal Zogu"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Princi Xhelal Zogu''', më përpara '''Xhelal [[Beu|bej]] Zogolli''' ([[Burgajeti|Burgajet]], 14 maj 1881 – [[Stambolli|Stamboll]], 26 shkurt 1944) ka qenë avokat dhe jurist, gjyqtari i çështjes që dënoi nxitësit e [[Kryengritja e Shqipërisë së Mesme|Kryengritjes së Shqipërisë së Mesme]] dhe disa herë anëtar i parlamentit shqiptar në periudhën e mesluftërave.
 
== BiografiaJeta ==
Lindi më 14 maj 1881 në kalanë e Burgajetit, i biri [[Xhemal pashë Zogolli|Xhemal Pashë]]<nowiki/>s dhe Meleqe hanëmit të familjes [[Familja Zogu|Zogolli]].<ref name=":0">[http://www.royalark.net/Albania/zogu.htm Royalark]</ref> Rrjedhte nga [[Familja Zogolli|oxhaku i bejlerëve]] të Matit, të njohur prej 2-3 shekujsh si [[bajraktar]]vë të fiseve të atjeshme dhe, prej 2 shekujsh, edhe si [[Kajmekami|kajmekamë]] të trashëguar si mëkëmbës vendorë të [[Bejlerbeu|sanxhakbeut]] të [[Ohri|Ohrit]]t dhe pas 1840 të [[valiu]]t të [[Shkodra|Shkodrës]].<ref name="Vlora56">{{cite book|title=Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike v. I|author=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Marie Amelie von Godin|publisher=Shtëpia Botuese "55"|year=2010|origyear=1956|isbn=978-99943-56-89-8|location=Tiranë|pages=208}}</ref>
 
Diplomoi në shkollën e lartë Darüşşafaka në [[Stambolli|Stamboll]]. Ai kishte shërbyer disa vjet si avokat i përgjithshëm para se të kthehej në Shqipëri, ku u zgjodh tre herë Anëtar i Parlamentit (në 1924 dhe 1928 të Dibrës dhe 1925-1928 i Kosovës).
Xhelal vdiq më 26 shkurt 1944 dhe u varros ne varrezat e Feriköy.
 
=== Familja ===
Princi Zog u martua katër herë. Së pari, ai u martua me Ruhije Doshishtin në vitin 1908, i cili i dha atij një djalë, Said, i cili vdiq në foshnjëri dhe një vajzë, Melek, e cila vdiq në lindje. Çifti u divorcua në vitin 1912. Zogu më pas u martua me Ikbal Pekkini në vitin 1931, i cili i lindi një vajzë Elvira, të njëjtin vit. Ikbal vdiq pak pasi mbajti vajzën e saj. Vajza e saj mbijetoi në moshë madhore.<ref>Burimi për vdekjen e Ikbalit është në www.thepeerage.com, por http://4dw.net/royalark/Albania/zogu.html thuhet se çifti u divorcuan më 1933</ref>
 
Ai u martua me Faika Minxhalliun më 1932, i cili i dha atij një djalë, Princ [[Skënder Zogu]], i cili mbijetoi deri në moshën e rritur. Megjithatë, martesa me Faika u shpërbë dhe ata u divorcuan në vitin 1933. Në vitin 1933 Zogu u martua me Hyrijet Allaj i cili i kishte lindur katër fëmijë. Dy vajzat e tyre, Melita dhe Vera, dhe biri i madh, Mirgin, jetuan në moshën madhore. Djali i tyre Genc vdiq në gjashtë në [[Turqia|Turqi]] në vitin 1944, viti i vdekjes së babait të tij.
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.oborrimbreterorshqiptar.al/pages/familyHistory Mbretëria Shqiptare, uebfaqja zyrtare] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20180618142256/http://www.oborrimbreterorshqiptar.al/pages/familyHistory |date=18 qershor 2018 }}
 
==Referimet==
225

edits