Dallime mes rishikimeve të "Davidi"

1.544 bytes added ,  1 vit më parë
v
Removed redirect to Daudi
v (Bot: Fixing dyfishtë përcjellëse tek Daudi)
v (Removed redirect to Daudi)
Etiketa: Hoqi ridrejtimin
{{pa referenca}}
#RIDREJTO [[Daudi]]
'''Mbreti David''' ([[Hebraishtja|hebr.]] '''דָּוִד''', Davíd, "I dashtuni") ishte mbreti i dytë i [[Izraeli]]t (rr. 1005 p.e.s . - 965 p.e.s.) Ai bashkoi mbretërinë [[Izraeli]]te kur zëvendësoi [[Ishboshethi]]n (biri i katërt i [[Mbreti Saul|Mbretit Saul]]), më vonë mbret i fiseve veriore të Izraelit. Jeta e Davidit dhe qeverisja e tij janë shkruar në [[Bibla Hebraike|Biblën hebraike]], librat e [[1 Samueli]] (nga kreu i 16 e më pas), [[2 Samueli]] (në vargjet 4). [[1 Kronikat]] jep më tej histori të Davidit, të shoqëruara me listat dhe prejardhjen.
 
== Jeta e Davidit sipas Biblës ==
Ai përshkruhet si mbreti më i drejtë i Izraelit të lashtë, (megjithëse jo pa të meta) si edhe një luftëtar të shquar, muzikant dhe poet (atij i njihet autorësia e shumë [[Psalmi|psalmeve]]). 2 Samueli 7:12-16 pohon se Perëndia ishte aq shume i kënaqur nga Davidi saqë ai i dha besën se [[dinastia davidike]] do të zgjaste përgjithmonë ; prandaj [[Jehudizmi|judenjtë]] besojnë (ende sot) se [[Mesia judaike]] do të jetë një pasardhës i drejtpërdrejtë i Mbretit David, dhe të [[Krishterimi|krishterët]] e ndjekin brezninë e gjakut të [[Jezusi]]t nga ai te [[Mëria]] dhe [[Shna Zefi|Jozefi]].
 
== Davidi në fe ==
Davidi në [[Kurani|Kuran]] quhet [[Daudi|Davud]].
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://shkrimet.com/Personi.php?ID=1 Shkrimet - Prezenca e Davidit në Bibël]
 
[[Kategoria:Figura biblike|David]]
[[Kategoria:Mbretër izraelitë|David]]
[[Kategoria:Shenjtorë katolikë romakë|David]]
225

edits