Dallime mes rishikimeve të "Shehylislami"

28 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (new key for Category:Shehlerë: " " using HotCat)
vNo edit summary
[[Skeda:Djemaleddin Effendi.jpg|parapamje|Mehmet Xhemaledin Efendiu - Shehylislami i [[Abdyl Hamiti i II|Abdyl Hamitit]]]]
'''Shehylislami''' ({{lang-fa|شیخ‌ الاسلام‎}} ''Shejh ul-Islam'') u përdor në epokën klasike si një titull nderimi për dijetarë të shquar të shkencave [[islam]]e. Së pari doli në [[Horasani|Horasan]] drejt fundit të shekullit të katërt islam. Në vendet qendrore dhe perëndimore të Islamit, ishte një titull dhënë juristëve, fetvat e të cilëve ishin veçanërisht me ndikim. Në lindje ajo u bë për t'u dhënë nga sundimtarët në Ulema të cilët luajtën role të ndryshme zyrtare, por nuk ishin përgjithësisht [[Myftiu|myfti]]. Në rastin e [[Ibën Tejmije]]s, përdorimi i titullit ishte subjekt i polemikave. Më vonë ajo u bë një pozitë prestigjioze në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]] nga e cila do të qeveriste çështjet fetare të [[mysliman]]ëve.
 
Së pari doli në [[Horasani|Horasan]] drejt fundit të shekullit të katërt islam. Në vendet qendrore dhe perëndimore të Islamit, ishte një titull dhënë juristëve, [[fetva]]t e të cilëve ishin veçanërisht me ndikim. Në lindje ajo u bë për t'u dhënë nga sundimtarët në [[Ylema]] të cilët luajtën role të ndryshme zyrtare, por nuk ishin përgjithësisht [[Myftiu|myfti]]. Në rastin e [[Ibën Tejmije]]s, përdorimi i titullit ishte subjekt i polemikave. Më vonë ajo u bë një pozitë prestigjioze në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]] nga e cila do të qeveriste çështjet fetare të [[mysliman]]ëve.
 
== Shih edhe ==
225

edits