Dallime mes rishikimeve të "Joe Biden"

74 bytes removed ,  7 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Olsi zhvendosi faqen Xho Baiden tek Joe Biden: Sipas rregullave aktuale te Wikipedia-s)
| caption = Official portrait, 2013
| order =
| office = [[Presidenti i zgjedhurKryetari i Shteteve të Bashkuara]]<!--|Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara-->]]
| status =
| vicepresident = [[Kamala Harris]] (e zgjedhur)
| term_start = 20 janar 2021
| term_end =
{{url|buildbackbetter.com|Transition website}}
}}
'''XhosefJoseph Robinet „Xho“ BaidenBiden, Jr.''' ({{IPA|'dʒoʊsəf rɒbɪ'nɛt 'baɪdən}}] lindi më 20 nëntor 1942) është një politikan amerikan dhe [[Presidenti i zgjedhurKryetari i Shteteve të Bashkuara|presidentiPresidenti i 46-të i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara]]. Pasi mundi [[Donald Trump]] në detyrë në [[Zgjedhjet presidenciale i Shteteve të Bashkuara 2020|zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara 2020]], ai do të [[Inaugurimi i Joe Biden|inaugurohet]] si presidenti i 46-të në janar 2021. Një anëtar i [[Partia Demokratike (ShBA)|Partisë Demokratike]], Biden më parë shërbeu si [[Zëvendës Presidenti i Shteteve të Bashkuara|Zv. Presidenti i 47-të i Shteteve të Bashkuara]] nga viti 2009 deri më 2017 dhe [[Senati i Shteteve të Bashkuara|Senatori i Shteteve të Bashkuara]] për [[Delaware]] nga viti 1973 deri më 2009.
 
Në prill 2019, Biden njoftoi kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale 2020 dhe ai arriti pragun e delegatëve të nevojshëm për të siguruar emërimin Demokratik në qershor 2020. Më 11 gusht, ai njoftoi Senatoren e SHBA-së [[Kamala Harris]] të Kalifornisë si shokun e tij të kandidimit. Biden fitoi zgjedhjet presidenciale 2020 të 3 nëntorit kundër Presidentit Trump. Kështu, ai është vetëm nënkryetari i dytë jo-në detyrë që bëhet President i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara dhe i pari që nga [[Richard Nixon]] në vitin 1968.
 
[[Kategoria:Lindje 1942]]
[[Kategoria:Kryetarë të ShBA-ve]]
[[Kategoria:Politikanë amerikanë]]
[[Kategoria:Senatorë amerikanë]]