Dallime mes rishikimeve të "Joe Biden"

5 bytes removed ,  7 muaj më parë
Fixed grammar
(Fixed grammar)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit
{{url|buildbackbetter.com|Transition website}}
}}
'''Joseph Robinet Biden, Jr.''' (lindi më 20 nëntor 1942) është një politikan amerikan dhe [[Kryetari i Shteteve të Bashkuara|Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara]]. Pasi mundi [[Donald Trump]] në detyrë në [[Zgjedhjet presidenciale i Shteteve të Bashkuara 2020|zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara 2020]], ai do tëu [[Inaugurimi i Joe Biden|inaugurohet]] si presidenti i 46-të në janar 2021. Një anëtar i [[Partia Demokratike (ShBA)|Partisë Demokratike]], Biden më parë shërbeu si [[Zëvendës Presidenti i Shteteve të Bashkuara|Zv. Presidenti i 47-të i Shteteve të Bashkuara]] nga viti 2009 deri më 2017 dhe [[Senati i Shteteve të Bashkuara|Senatori i Shteteve të Bashkuara]] për [[Delaware]] nga viti 1973 deri më 2009.
 
Në prill 2019, Biden njoftoi kandidaturën e tij në zgjedhjet presidenciale 2020 dhe ai arriti pragun e delegatëve të nevojshëm për të siguruar emërimin Demokratik në qershor 2020. Më 11 gusht, ai njoftoi Senatoren e SHBA-së [[Kamala Harris]] të Kalifornisë si shokun e tij të kandidimit. Biden fitoi zgjedhjet presidenciale 2020 të 3 nëntorit kundër Presidentit Trump. Kështu, ai është vetëm nënkryetari i dytë jo-në detyrë që bëhet President i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara dhe i pari që nga [[Richard Nixon]] në vitin 1968.
6

edits