Dallime mes rishikimeve të "Islamofobia"

3.022 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
'''Islamofobia''' është frika, urrejtja ose paragjykimi ndaj fesë [[Islami|islame]] ose [[Myslimanët|myslimanëve]] në përgjithësi,<ref>{{Cite web|url=https://www.lexico.com/definition/islamophobia|title=Islamophobia|website=lexico.com|language=en}}</ref><ref>{{Cite web|url=https://www.dictionary.com/browse/islamophobia|title=Islamophobia|website=dictionary.com|language=en}}</ref><ref>{{Cite web|url=http://www.collinsdictionary.com/dictionary/english/islamophobia|title=Islamophobia|website=collinsdictionary|language=en}}</ref> veçanërisht kur shihet si një forcë gjeopolitike ose burim [[Terrorizmi|terrorizmit]].<ref name="egorova">See Egorova; Tudor (2003) pp. 2–3, which cites the conclusions of Marquina and Rebolledo in: "A. Marquina, V. G. Rebolledo, 'The Dialogue between the European Union and the Islamic World' in Interreligious Dialogues: Christians, Jews, Muslims, Annals of the European Academy of Sciences and Arts, v. 24, no. 10, Austria, 2000, pp. 166–68. "</ref><ref name="Pew3">{{cite report|url=http://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/2/2016/07/Pew-Research-Center-EU-Refugees-and-National-Identity-Report-FINAL-July-11-2016.pdf|title=Europeans Fear Wave of Refugees Will Mean More Terrorism, Fewer Jobs|last1=Wike|first1=Richard|last2=Stokes|first2=Bruce|last3=Simmons|first3=Katie|date=July 2016|publisher=Pew Research Center|page=4|access-date=27 November 2016|url-status=dead|archive-url=https://web.archive.org/web/20161127220309/http://assets.pewresearch.org/wp-content/uploads/sites/2/2016/07/Pew-Research-Center-EU-Refugees-and-National-Identity-Report-FINAL-July-11-2016.pdf|archive-date=27 November 2016|language=en}}</ref>
 
Kuptimi i termit vazhdon të debatohet dhe disa e çmojnë atë si problematik. Disa studiues e konsiderojnë Islamofobinë si një formë të ksenofobisë ose [[Racizmi|racizmit]], megjithëse legjitimiteti ikëtiji këtij përkufizimi është i diskutueshëm. Disa studiues e shohin Islamofobinë dhe racizmin si fenomene pjesërisht të mbivendosura, ndërsa të tjerët e kontestojnë marrëdhënien, kryesisht me arsyetimin se feja nuk është racë. Shkaqet dhe karakteristikat e Islamofobisë janë gjithashtu tema të debatit. Disa komentatorë kanë paraqitur një rritje të islamofobisë që rezulton nga [[sulmet e 11 shtatorit]], ngritja e [[Daeshi|Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit]] dhe sulmeve të tjera terroriste në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara nga ekstremistët islamikë. Disa e kanë shoqëruar atë me praninë e shtuar të myslimanëve në Shtetet e Bashkuara dhe [[Feja islame në Evropë|në Bashkimin Evropian]], ndërsa të tjerët e shohin atë si një përgjigje ndaj shfaqjes së një identiteti global mysliman.
 
Në ligjërimin publik shqiptar ky fenomen ka nisur me rënien e diktaturës komuniste dhe me përpjekjen rindërtuese të identitetit të ri shqiptar post-komunist.<ref name=":0">{{Cite web|url=https://erasmusi.org/2019/06/23/islamofobia-ne-ligjerimin-publik-shqiptar/|title=Islamofobia në ligjërimin publik shqiptar|author=Rezart Beka|date=23 qershor 2019|website=erasmusi.org|language=sq}}</ref>
 
== Islamofobia në Shqipëri ==
Shkrimtari [[Ismail Kadare]] me prejardhje nga një familje myslimane [[Gjirokastra|gjirokastrite]],<ref>{{cite web|title=A Girl in Exile by Ismail Kadare, Reviewed by John Sutherland|url=https://www.thetimes.co.uk/article/a-lost-soul-in-the-land-of-the-censors-39n0fmlql|date=19 March 2016|work=The Times|language=en}}</ref> dhe me paraardhësin nga e ëma bektashiun [[Hoxhë]] Dobin duke qenë përfaqësues i rrymës letrare të [[Bejtexhinjtë|bejtexhinjve]],<ref>{{cite web|author=Novruz Shehu|url=http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=catalo&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%250=200202051&LIMIT=0|title=Gjenealogji krijuese hoxhë Dobi, stërgjyshi poet i Kadaresë: duke gërmuar në rrënjët e shpirtit letrar të shkrimtarit të njohur|publisher=Shqip|page=42|date=11 August 2006|accessdate=29 October 2019|language=sq}}</ref> pasi qe angazhuar që në periudhën e [[Diktatura ne Shqiperi|diktaturës komuniste]] me veprat e tij letrare kundër traditave fetare,<ref>{{cite book|title=Islamic Leadership in the European Lands of the Former Ottoman and Russian Empires: Legacy, Challenges and Change|chapter=Albania|author=Olsi Jazexhi|editor=Egdunas Racius|editor2=Antonina Zhelyazkova|publisher=Brill|date=2017|page=55|isbn=9789004352681|chapter-url=https://books.google.com/books?id=U_U4DwAAQBAJ&pg=PA55|language=en}}</ref> më 1992 u shpreh publikisht "Shqiptarët janë ndër ato popuj që kanë vuajtur njëlloj si prej Komunizmit ashtu edhe prej Islamit." Deklaratë kjo që shkaktoi pakënaqësi dhe si pasojë çoi drejt protestave të zëshme nga diaspora shqiptare në [[Nju Jork|New York]].<ref>{{cite web|last1=Ke|first1=Jing|title=The four others in I. Kadare's works: a study of the Albanian national identity|date=October 2013|publisher=Electronic Theses and Dissertations|url=https://ir.library.louisville.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1729&context=etd|ref=harv|page=36|language=en|authorlink=Ke Jing (albanologe)}}</ref> Duke iu bashkuar disa intelektualëve katolikë, ai argumentonte se për të fituar një hapje drejt [[Evropa Perëndimore|Evropës]], duhej lënë Islami nga popullsia me prejardhje myslimane, e madje edhe të konvertoheshin në të krishterë.<ref name=":Clayer">{{cite book|title=Muslim Identity and the Balkan State|chapter=Islam, state and society in post-Communist Albania|author=Nathalie Clayer|editor=Hugh Poulton|date=1997|publisher=C. Hurst & Co. Publishers|page=133|chapter-url=https://books.google.com/books?id=lQqHjwW6XzcC&pg=PA32|isbn=9781850652762|language=en}}</ref><ref name=":0" />
 
== Referime ==