Dallime mes rishikimeve të "Islamofobia"

62 bytes added ,  2 vjet më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Në ligjërimin publik shqiptar ky fenomen ka nisur me rënien e diktaturës komuniste dhe me përpjekjen rindërtuese të identitetit të ri shqiptar post-komunist.<ref name=":0">{{Cite web|url=https://erasmusi.org/2019/06/23/islamofobia-ne-ligjerimin-publik-shqiptar/|title=Islamofobia në ligjërimin publik shqiptar|author=Rezart Beka|date=23 qershor 2019|website=erasmusi.org|language=sq}}</ref>
 
== Islamofobia në Shqipëriligjërimin publik shqiptar ==
 
=== Në Shqipëri ===
Shkrimtari [[Ismail Kadare]] me prejardhje nga një familje myslimane [[Gjirokastra|gjirokastrite]],<ref>{{cite web|title=A Girl in Exile by Ismail Kadare, Reviewed by John Sutherland|url=https://www.thetimes.co.uk/article/a-lost-soul-in-the-land-of-the-censors-39n0fmlql|date=19 March 2016|work=The Times|language=en}}</ref> dhe me paraardhësin nga e ëma bektashiun [[Hoxhë]] Dobin duke qenë përfaqësues i rrymës letrare të [[Bejtexhinjtë|bejtexhinjve]],<ref>{{cite web|author=Novruz Shehu|url=http://www.bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=catalo&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%250=200202051&LIMIT=0|title=Gjenealogji krijuese hoxhë Dobi, stërgjyshi poet i Kadaresë: duke gërmuar në rrënjët e shpirtit letrar të shkrimtarit të njohur|publisher=Shqip|page=42|date=11 August 2006|accessdate=29 October 2019|language=sq}}</ref> pasi qe angazhuar që në periudhën e [[Diktatura ne Shqiperi|diktaturës komuniste]] me veprat e tij letrare kundër traditave fetare,<ref>{{cite book|title=Islamic Leadership in the European Lands of the Former Ottoman and Russian Empires: Legacy, Challenges and Change|chapter=Albania|author=Olsi Jazexhi|editor=Egdunas Racius|editor2=Antonina Zhelyazkova|publisher=Brill|date=2017|page=55|isbn=9789004352681|chapter-url=https://books.google.com/books?id=U_U4DwAAQBAJ&pg=PA55|language=en}}</ref> më 1992 u shpreh publikisht "Shqiptarët janë ndër ato popuj që kanë vuajtur njëlloj si prej Komunizmit ashtu edhe prej Islamit." Deklaratë kjo që shkaktoi pakënaqësi dhe si pasojë çoi drejt protestave të zëshme nga [[Shqiptarët në Shtetet e Bashkuara|diaspora shqiptare]] në [[Nju Jork|New York]].<ref>{{cite web|last1=Ke|first1=Jing|title=The four others in I. Kadare's works: a study of the Albanian national identity|date=October 2013|publisher=Electronic Theses and Dissertations|url=https://ir.library.louisville.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1729&context=etd|ref=harv|page=36|language=en|authorlink=Ke Jing (albanologe)}}</ref> Duke iu bashkuar disa intelektualëve katolikë, ai argumentonte se për të fituar një hapje drejt [[Evropa Perëndimore|Evropës]], duhej lënë Islami nga popullsia me prejardhje myslimane, e madje edhe të konvertoheshin në të krishterë.<ref name=":Clayer">{{cite book|title=Muslim Identity and the Balkan State|chapter=Islam, state and society in post-Communist Albania|author=Nathalie Clayer|editor=Hugh Poulton|date=1997|publisher=C. Hurst & Co. Publishers|page=133|chapter-url=https://books.google.com/books?id=lQqHjwW6XzcC&pg=PA32|isbn=9781850652762|language=en}}</ref><ref name=":0" />
 
=== Në Kosovë ===
 
== Referime ==