Islamofobia: Dallime mes rishikimesh

437 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Rreshti 4:
Kuptimi i termit vazhdon të debatohet dhe disa e çmojnë atë si problematik. Disa studiues e konsiderojnë Islamofobinë si një formë të ksenofobisë ose [[Racizmi|racizmit]], megjithëse legjitimiteti i këtij përkufizimi është i diskutueshëm. Disa studiues e shohin Islamofobinë dhe racizmin si fenomene pjesërisht të mbivendosura, ndërsa të tjerët e kontestojnë marrëdhënien, kryesisht me arsyetimin se feja nuk është racë. Shkaqet dhe karakteristikat e Islamofobisë janë gjithashtu tema të debatit. Disa komentatorë kanë paraqitur një rritje të islamofobisë që rezulton nga [[sulmet e 11 shtatorit]], ngritja e [[Daeshi|Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit]] dhe sulmeve të tjera terroriste në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara nga ekstremistët islamikë. Disa e kanë shoqëruar atë me praninë e shtuar të myslimanëve në Shtetet e Bashkuara dhe [[Feja islame në Evropë|në Bashkimin Evropian]], ndërsa të tjerët e shohin atë si një përgjigje ndaj shfaqjes së një identiteti global mysliman.
 
Në mesin e shqiptarëve islamofobia ka të krahasuar me vende të tjera që kanë shumicë myslimane, e që rrënjët i ka në vetë-orientalizimin e elitës politike në shekullin 19.<ref>{{Cite web|url=https://observer.al/marredheniet-e-orientalizmit-dhe-islamofobise-ne-shqiperi/|title=Marrëdhëniet e Orientalizmit dhe islamofobisë në Shqipëri|author=[[Enis Sulstarova]]|date=14 maj 2019|website=observer.al|language=sq}}</ref> Në ligjërimin publik shqiptar ky fenomen ka nisur me rënien e diktaturës komuniste dhe me përpjekjen rindërtuese të identitetit të ri shqiptar post-komunist.<ref name=":0">{{Cite web|url=https://erasmusi.org/2019/06/23/islamofobia-ne-ligjerimin-publik-shqiptar/|title=Islamofobia në ligjërimin publik shqiptar|author=Rezart Beka|date=23 qershor 2019|website=erasmusi.org|language=sq}}</ref>
 
== Islamofobia në ligjërimin publik shqiptar ==