Dallime mes rishikimeve të "Islamofobia"

v
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Më 1992 u shpreh publikisht "Shqiptarët janë ndër ato popuj që kanë vuajtur njëlloj si prej Komunizmit ashtu edhe prej Islamit." Deklaratë kjo që shkaktoi pakënaqësi dhe si pasojë çoi drejt protestave të zëshme nga [[Shqiptarët në Shtetet e Bashkuara|diaspora shqiptare]] në [[Nju Jork|New York]].<ref>{{cite web|last1=Ke|first1=Jing|title=The four others in I. Kadare's works: a study of the Albanian national identity|date=October 2013|publisher=Electronic Theses and Dissertations|url=https://ir.library.louisville.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1729&context=etd|ref=harv|page=36|language=en|authorlink=Ke Jing (albanologe)}}</ref> Duke iu bashkuar disa intelektualëve katolikë, ai argumentonte se për të fituar një hapje drejt [[Evropa Perëndimore|Evropës]], duhej lënë Islami nga popullsia me prejardhje myslimane, e madje edhe të konvertoheshin në të krishterë.<ref name=":Clayer">{{cite book|title=Muslim Identity and the Balkan State|chapter=Islam, state and society in post-Communist Albania|author=Nathalie Clayer|editor=Hugh Poulton|date=1997|publisher=C. Hurst & Co. Publishers|page=133|chapter-url=https://books.google.com/books?id=lQqHjwW6XzcC&pg=PA32|isbn=9781850652762|language=en}}</ref><ref name=":0" />
 
Ndonëse i parë klerik i vrarë nga çetat komuniste qe [[Hoxhë|hoxha]] i [[Sauk|Saukut]], [[Selim Brahja]],<ref>{{Cite web|url=http://www.rd.al/2016/11/nata-e-shen-bartolomeut-ne-tirane/|title=Nata e Shën Bartolomeut në Tiranë|date=11 nëntor 2016|accessdate=18 nëntor 2020|website=rd.al|last=Butka|first=Uran|authorlink=Uran Butka|language=sq}}</ref> si dhe pushkatimi i 67 [[Balli Kombëtar|ballistëve]] në [[Lushnja|Lushnje]] kishte pati kriter [[Synetia|rrethprerjen]],<ref>{{Cite web|url=https://gazetamapo.al/mehmeti-e-dushani-i-zhveshen-ballistet-para-se-ti-pushkatonin/|title=Agim Musta: MehmetMehmeti e Dushani i zhveshën ballistët para se t'i pushkatonin|website=gazetamapo.al|language=sq|interviewer=Valentina Madani|date=30 tetor 2016}}</ref> për intelektualë katolikë si [[Zef Pllumi]] komunizmi shqiptar ishte një “fundamentalizëm islamik i veshur me maskën e komunizmit”, ndërsa për [[Ardian Ndreca|Ardian Ndrecën]] komunizmi shqiptar kishte origjinë islamike dhe kjo tregohet nga armiqësia e veçantë e komunistëve ndaj Kishës katolike.<ref name=":0" />
 
=== Në Kosovë ===