Dallime mes rishikimeve të "Bosnja (rajon)"

145 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
No edit summary
[[Skeda:Bosna regija.jpg|parapamje|parapamje|300px|HartaKufijtë e Bosnëspërafërt midis dy rajoneve të ditëve moderne të Bosnjës dhe Hercegovinës - Bosnja (shënuar ngjyrë kafe të errët) dhe Hercegovina (shënuar kafe të çelët)]]
'''Bosnja''' ([[Gjuha boshnjake|boshnjakisht]] ''Bosna'') është rajoni verior i Bosnje[[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës dhe Hercegovinës]], që përfshin saktësisht 8180% të territorit të shtetit. Rajoni tjetër, në jug, është ai i [[Hercegovina|Hercegovinës]].
 
== Gjeografia ==
Bosnja shtrihet kryesisht në [[Alpet Dinarike]], duke filluar deri në kufijtë jugorë të [[Fusha e Panonisë|fushës Pannoniane]], me lumenjtë [[Lumi i Savës|Sava]] dhe [[Lumi i Drinës|Drina]] duke shënuar kufijtë e saj veriorë dhe lindorë.
Në aspektin historik dhe gjeografik, ky regjion me emrin Bosna përfshinë pjesën veriore të shtetit të sotshëm të [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës dhe Hercegovinës]].
 
''Bosna''Bosnja si regjionrajon përfshinë teritorterritor prej 41 ,000 km2km<sup>2</sup> , e që përfshinë 80% të teritoritterritorit të sotshmë të shtetit të Bosnjës dhe Hercegovinës (B dhe H). Kufi zyrtar në mes resgjionitrajoneve të Bosnës dhe regjionit jugor Hercegovinës nuk ekziston. Këto dy regjionerajone nga mesjeta përbëjnë një njësi gjeopolitike, ndërsa emri “Bosna” zakonisht në aspektin historik dhe gjeopolitik përdoret për të dy regjionetrajone (Bosnja dhe Hercegovina).
 
== RelieviHistoria ==
Në gjuhën ilire Bathinus lexohet Basinus, dhe paraqet formën latine të shprehjes ilire Basan, nga e cila sllavët e ardhur e kan shndrruar në Bosna, nga mënyra e transformimit fonetik nga Bathinus (Basinus) dhe Basan sëpari u quajt Bosina, e mandej Bosna.<ref>''Korijeni Bosne i bosanstva'', Dr. Enver Imamović, Sarajevo, maj 1995.</ref>
Regjioni kryesisht shtrihet në [[Malet Dinare]] dhe shtrihet përgjat kufirit të ultësisrës së Panonisë, deri te lumi [[Sava]] në veri dhe [[Drina]] në lindje.
 
== Klima ==
Klima e rajonit të Bosnjës përfshin dy zona kryesore: [[Klima mesdhetare|mesdhetare]] dhe [[Klima kontinetale|kontinentale]].
 
== Historia ==
Në gjuhën ilire Bathinus lexohet Basinus, dhe paraqet formën latine të shprehjes ilire Basan, nga e cila sllavët e ardhur e kan shndrruar në Bosna, nga mënyra e transformimit fonetik nga Bathinus (Basinus) dhe Basan sëpari u quajt Bosina, e mandej Bosna.<ref>''Korijeni Bosne i bosanstva'', Dr. Enver Imamović, Sarajevo, maj 1995.</ref>
 
== Qytetet më të mëdha ==
 
== Shih edhe ==
* [[BoshnjakëtHercegovina]]
* [[Myslimanët (kombësi)]]
 
== Referime ==
{{ref}}
 
[[Kategoria:Rajone në Bosnje dhe Hercegovinë]]
[[Kategoria:Bosnje dhe Hercegovinë]]
 
{{BA-gjeo-cung}}