Dallime mes rishikimeve të "Mesjeta"

15 bytes removed ,  8 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Prodhimin e veres)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
[[Skeda:Crescenzi calendar.jpg|parapamje|Jetë e rëndomtë në mesjetë: Njerëzit merreshin me bujqësi, blegtori e me prodhimin e veresverës]]
[[Skeda:St Michaels Church Hildesheim.jpg|parapamje|250px|Arkitekturë mesjetare romane: [[Hildeshajm]].]]
himin e verës]]
[[Skeda:St Michaels Church Hildesheim.jpg|parapamje|250px|Arkitekturë mesjetare romane: [[Hildeshajm]].]]
Me '''mesjetë''' nënkuptojmë periudhë të [[Historia|historisë]] evropiane ndërmjet [[Lashtësia|lashtësisë]] (rreth vitit 600) dhe [[Koha e Re (histori)|kohës së Re]] (duke filluar midis viteve 1453 dhe 1517).