Dallime mes rishikimeve të "Ahmet Daca"

19 bytes added ,  1 vit më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8)
 
'''Ahmet Daca''' i njohur edhe si '''Ahmet Aga''' ka qenë bashkëpunëtor i ngushtë i [[Haqif Blyta|Haqif Blytës]] dhe kunati i tij, duke pasë qenë i martuar me të motrën. Gjatë peridhës 1940-45 ishte kryetar i rrethit te [[Pazari i Ri|Pazarit të Ri]] dhe kryetar i komunës së Pazarit të Ri. Daca së bashku me tre djemt e tij dhe me Haqifin u pushkatua në vendbanimin e sotshëm Haxhet të [[Pazari i Ri|Pazarit të Ri]] në janar [[1945]] nga [[OZN-a]] jugosllave - nga serbo-komunistët.
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.sandzak24.net/index.php?name=Content&pa=showpage&pid=8 heronjtë e Sanxhakut, boshnjakisht]{{Lidhje e vdekur}}{{Lidhje e thyer}}
* [http://www.youtube.com/watch?v=sW2iBuMuYIA/ Tribina për gjenocidin në Sanxhak në Luftën e Dytë Botërore. boshnjakisht]