Ndryshimi mes inspektimeve të "Luçano Pavaroti"

v (U kthyen ndryshimet e 217.73.129.151 (diskutimet) në versionin e fundit nga InternetArchiveBot.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Debutimi]] në [[USA]] nuk vonoi të mbërrinte dhe kështu në [[shkurti|shkurt]] të vitit [[1965]], në [[Miami]] ([[majemi]]) këndoi së bashku me [[soprano]]n [[Joan Sutherland]] (Xhoen Sadhërlend), në operan ''[[Lucia di Lammermoor]]''.
== Jeta ==
Babai i tij ishte këngëtar amator me nje farë dhuntie, në ushtri shërbeu si furrëtar.
 
Në fillim Pavaroti donte të bëhej mësues dhe mësoi dy vjet nxënësit në Scuola delle Magistrale. Në vitin 1956 Pavaroti ka studiuar me tenorin Arrigo Pola dhe për një kohë të shkurtër me M° Ettore Campogalliani në Mantova.
 
Pavaroti këndoi për herë të parë në botën e operas më 29 prill 1961, në rolin e Rodolfos në Bohema, në teatrin e operas të Regjo Emilias.
 
Debutimi në USA nuk vonoi të mbërrinte dhe kështu në shkurt të vitit 1965, në Miami (majemi) këndoi së bashku me sopranon Joan Sutherland (Xhoen Sadhërlend), në operan Lucia di Lammermoor.
 
==Disqet==
* O sole mio (1979)
Anonymous user