Ndryshimi mes inspektimeve të "Luçano Pavaroti"

Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
[[Skeda:Luciano Pavarotti 15.06.02 cropped.jpg|thumb|180px|''Luçano Pavaroti'']]
'''Luçano Pavaroti''' ([[12 tetor]], [[1935]] – [[6 shtator]], [[2007]]) është [[tenori]] më i famshëm [[italia]]n i tridhjetë viteve të fundit si edhe [[këngëtari]] më i famshëm jo vetëm në botën e [[opera]]s, por ndër të gjitha [[Zhanri|zhanret]]. Pavaroti lindi në [[Modena]] ([[Emilia-Romanja]]), [[Italia|Italinë]] e veriut, dhe vdiq poatypo aty.
 
Babai i tij ishte këngëtar [[Amatori|amator]] me nje farë [[Dhuntia|dhuntie]], në ushtri shërbeu si furrëtar.
 
Në fillim Pavaroti donte të bëhej mësues dhe mësoi dy vjetvite nxënësit në ''Scuola delle Magistrale''.
Në vitin [[1956]] Pavaroti ka studiuar me [[tenori]]n [[Arrigo Pola]] dhe për një kohë të shkurtër me M° Ettore Campogalliani në [[Mantova]].
 
Anonymous user