Dallime mes rishikimeve të "Aqif Blyta"

59 bytes added ,  1 vit më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.8)
U lind në Novi Pazar më 1887, i biri i Eminit dhe Jaldëzës, familja ishte me prejardhje nga [[Gjakova]] dhe njiheshin me emrin e të gjyshit Ahmetit që kishte qenë [[haxhì]] (Haxhiahmetoviq). Dhjetë vjeç shkoi në [[Izmiri|Izmir]], ku vazhdoi shkollimin në ''[[Ryzhdie|ryzhdijen]]'' e vendit.
 
U regjistrua dhe u diplomua në Akademinë Ushtarake në [[Manastiri (qytet)|Manastir]], prej ku doli me gradën nëntoger. Më 1913 shkoi në [[Turqia|Turqi]], ku e gjeti [[Lufta e Parë Botërore]]. Si oficer aktiv në gradën e kapitenit, luftoi në [[Ushtria osmane|ushtrinë osmane]] gjatë luftës. Sipas Zhivkoviq, fitoi Kryqin e hekurt gjerman të klasës së dytë për trimëri".<ref> Azizi. I. Aqif Blyta – Figurë kryesore e organizatës Xhemijeti dhe rezistencës së saj kundër kolonizimit (Konferencë shkencore mbajtur më 17.12.2017, Shkup) 20 SCUPI , Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve- Shkup, Vëllimi 20 – 2018 fq. 145</ref>[[Skeda:Acif efendija.JPG|thumb|250px|Aqif Blyta me babain Emin Blyta|alt=|majtas]]Verën e 1919 u kthye në vendlindje, ku u martua me Mahijen e Halit Komanit, po nga Gjakova.<ref>http://gazetadielli.com/aqif-efendi-bluta-sinonim-i-burerise-shqiptare/</ref> Mori pjesë në Shkup në Kongresin themelues të organizatës ”Xhemiet” (Bashkimi)”[[Xhemijeti|Xhemijetit]]”. U shqua si aktivist i asaj organizate dhe u zgjodh sekretar. Më 1920 u zgjodh kryetar i bashkisë së Pazarit të Ri. Pasi që nuk pranuan të jenë nën diktatin e mbretit Aleksandër dhe të Nikolla Pashiqit, Xhemijetit në vitin 1924 iu ndalua veprimtaria.<ref>{{Cite web |url=http://gazetakritika.com/Forumi/index.php?itemid=7624#sthash.r5FxXbLu.dpuf |title=Kopje e arkivuar |accessdate=10 mars 2015 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20160304230725/http://gazetakritika.com/Forumi/index.php?itemid=7624#sthash.r5FxXbLu.dpuf |archivedate=4 mars 2016 |url-status=dead }}</ref><ref>http://www.mesazhi.com/new/?p=53095</ref>
Aqif Blyta është veprimtar i shquar i Lidhjes së Dytë të Prizrenit dhe deputet në Kuvendin Kombëtar në Tiranë (1943-1944). Haqf-efendia është më i merituari në mbrojtjen e N. Pazarit nga [[çetnikët]].
 
Aqif Blyta, nuk ka qenë simpatizues i ideologjisë fashiste. Këtë nuk e ka shprehur në asnjë shkrim ose në asnjë tubim. Gjatë takimeve me palën serbe në krye me Nediqin, Aqifi është treguar shumë i matur e parimor. Ndonëse ka pasur post të lartë në Pazar të Ri e pastaj edhe në Lidhjen e Dytë të Prizrenit, ai asnjëherë nuk ka ushqyer ndjenja shoviniste dhe hakmarrëse ndaj popullatës civile serbe. Ka organizuar mbrojtjen kundër sulmeve të forcave çetnike, ka organizuar administratën, shkollat etj. Aqif Blyta ka qenë antikomunist, por asnjëherë nuk ka ushqyer armiqësi të - skajshme ndaj njerëzve që kanë përqafuar atë ideologji. <ref>Azizi, Ismet (2019) Aqif Blyta: Kolosi i Pazarit të Ri, Logos-A, Shkup,ISBN 978-9989-58-782-5 faq 341.
 
</ref>
 
* [http://www.sandzak24.net/index.php?name=Content&pa=showpage&pid=8 heronjtë e Sanxhakut, boshnjakisht]{{Lidhje e vdekur}}{{Lidhje e thyer}}
* [http://www.youtube.com/watch?v=sW2iBuMuYIA/ Tribina për gjenocidin në Sanxhak në Luftën e Dytë Botërore. boshnjakisht]
* [http://2lonline.com/aqif-blyta-shembull-perfaqesimit-te-popullit-ne-parlament/ Aqif Blyta, shembull i përfaqësimit të popullit në parlament!]
 
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Atdhetarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1887]]
{{biografi-cung}}
{{Portal|Sanxhaku Tregu i Ri}}
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë në Mbretërinë Jugosllave]]
[[Kategoria:Veprimtarë të Xhemijetit]]